Bahçenize Renk Katacak Çiçekler

Bahçe Çiçekleri

Bahçenize Renk Katacak Çiçekler

Nasıl ki doğanın her hali güzeldir, her mevsimin kendine has çiçekleri de güzeldir. İlkbaharda çiçeklerin tomurcuklanması bir rüya gibiyken, yazın birbiriyle yarışırcasına açan çiçekler harikadır… Sonbahardaysa dökülen yaprakların hüzünlü görüntüsü içinde kendi rengini koruyan süs çiçekleri bizi bizden alır. Siz de bahçenizi her renkten ve her çeşitten çiçekle donatarak, 4 mevsim bahçenizden farklı farklı keyifler alabilirsiniz.

Çiçek Resimleri ve Açıklamaları

 

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği (Primula):

  Yarı gölge alanlarda kullanabileceğiniz çiçekli, kışlık bir fidedir. Bahçeye en güzel rengi veren çuhalar muhteşem renklere sahiptir. Kırmızı, pembe, sarı, turuncu, mor gibi canlı ve belirgin renkleri, göz alıcı çiçekleriyle ilkbahara kadar bahçenizde şenlik havası estirecektir. Kışın açan çiçekleri baharın sonlarına kadar kendini gösterir. Kasım-Mayıs arası çiçekli dönemidir.

Güneş Şapkası

Güneş şapkası (Rudbeckia):

  Sarı yapraklı orta kısmı kahverengi çiçek açan Rudbeckia, sonbaharda açacak bahçeniz için farklı bir alternatiftir. Kır çiçeği edasıyla size ilkbaharın ruhunu hissettirir. Güneşli alanları sever ama yarı gölge alanda yaşamak onun için hiç de sorun değil. Tek yıllık veya 2 yıllık olabilen dış mekan bahçe bitkilerinden biridir. Sonbahara doğru açan çiçekleri ruhunuzu aydınlatacaktır.

Saraypatı Aster Çiçeği

Saraypatı (Aster):

  Görünüşü ile saraylara layık bahçenizin vazgeçilmezi olmaya aday, çok yıllık bir bitkidir. Güneşli, aydınlık yerlerde sonbaharla beraber çiçekleri kendini göstermeye başlar. Gösterişli çiçeklerini ortaya koyan, yıllarca bahçenizi süsleyecek muhteşem bir alternatiftir. 50-60 cm boya erişebilir. Sonbahar çiçekleri deyince akla gelen ilk bitkilerdendir. Güneşli ve ışıklı yerleri severler. Normal bahçe toprağında iyi gelişirler.

Kasımpatı Chrysanthemum

Kasımpatı (Chrysanthemum):

  Kesme çiçek yetiştiriciliğinde de kullanılan kasımpatı, pembe, beyaz, sarı, turuncu gibi renkleriyle sonbaharda bahçenizde bahar havası estirir. Güneşli yerlerde kullanmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda vazo çiçeği olarak da kullanabilirsiniz. Vazo içerisine suyla koyduğunuzda çiçeklerinin çabuk geçmediğini göreceksiniz.

Sıklamen Cyclamen

Sıklamen (Cyclamen):

  Açık pembe, koyu pembe, fuşya, beyaz ve adını veren sıklamen, rengarenk çiçekleriyle bahçenizde renk cümbüşü oluşturur. Soğuk havalarda çiçek açtığı için sonbahar ya da erken ilkbaharda çiçeklidir. Güneşli bir yerde çok mutlu olur, çiçeklerini esirgemez. Dikkat etmeniz gereken konular; kararan yapraklarını dipten koparmaktır. Ayrıca, sıklameni bahçe ya da balkon gibi soğuk ama korunaklı bir yere koymazsanız, kısa bir sürede bitkinizde bozulmalar meydana gelir.

Şeker Tabağı Çiçeği

Şeker tabağı (Bellis perennis):

   Tohumdan yetiştirmek için geç kalındı ancak fidesini alıp bahçeye dikmeye ne dersiniz? Bu cana yakın ve güzel renkli bitki, her bahçeye uyum sağlayacaktır. Nemli topraktan hoşlandığını unutmayın. Kasım ayında çiçeklenmeye başlayan şeker tabakları, bahçenizi renkten renge sokar. Ortalama 16 cm boya ulaşabilirler. Güneşli, yarı gölge bir yere dikin, zarif dallarının üzerinde Kasım ayı ortalarına kadar size çiçek açsın.

 

  Çuha
Henüz yorum yok ilk yorum yapan sen ol

Üzgünüz, Forma yorum yapmak şu anda kapalı.