Bahçeye Kuş Yuvası YapımıYazar
sancak
28 Eylül 18
0
Yorum
Bahçeye kuş yuvası yapımı

Bahçeye kuş yuvası yapımı esnasında yuvayı her zaman dişi kuş yapmaz!
Sabah kuş cıvıltıları ile uyanmak… Yavru kuşların yuvadan ilk ayrılışını izlemek… O minicik canlıların bahçenizde uçuştuğunu görmek… Görsel bir şölen, duygusal bir bağ ve pozitif enerji kaynağı olarak bahçenize kuş yuvaları yerleştirmeye ne dersiniz? İster tasarım ve estetik harikası hazır yuva alın, isterseniz yaratıcılığınızı kullanıp kendi bahçenizin kuş yuvasını kendiniz yapın. Unutmayın, yuvayı her zaman dişi kuş yapmaz. Kimi zaman bizden biraz destek alırlar. Hem de bunun karşılığında bahçeyi ve bitkilerinizi zararlı canlılardan korurlar.

Osmanlı mimarisinde kuş evi olmayan yapı, hemen hemen hiç yoktur. Eski tarihi evlere bakacak olursak, kuş evleri medrese, cami, han, hamam gibi yapılarda ilk başlarda basit inşa edilirken, 18. yüzyıldan sonra daha çok çeşitlenmiştir. El yapımı derme çatma olanlarından, saraylara layık mimari eserlerine kadar…
Ama günümüzde bu imkanı bulamayan kuşlar, kışın çatılarda ve ağaç kovuklarında kendilerine uygun bir yer aramak zorunda kalıyorlar. Genel olarak, büyük şehirlerde zorlu kış şartlarına karşı çaresizler. Soğukta yem bulmak onlar için büyük problem. Hayvanlara karşı sevgi ve ilgi besleyen bahçe sahipleri, bu konunun da üzerine eğiliyorlar. Estetik ve şirin birçok güzel kuş evi bulmak ya da el yapımı hazırlamak mümkün.

Üstelik bahçenize yerleştireceğiniz kuş yuvaları, bahçenizin kuş cıvıltılarıyla dolmasına, görsel olarak rahatlatıcı bir manzara yaratmasına, pozitif enerji yaymasına ve bahçenizin bir takım zararlı canlılardan korunmasına yardımcı olacaktır. Çeşit çeşit, rengarenk ve dekoratif kuş yuvaları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Ya da bir kuş yuvası da ben yapayım diyebilirsiniz.

Bahçeye Kuş Yuvası Yapımı esnasında nelere dikkat etmeli?

Öncelikli olarak, bahçeye yerleştireceğiniz kuş yuvalarının hem malzeme olarak dayanıklı hem de yerleşim olarak sabit olmasına özen gösterin. Çünkü etrafta kuş yuvalarını ele geçirmeyi dört gözle bekleyen kediler olacaktır. Kuşların ve kuş yuvalarının düşmanı kedilerin, 3-4 metre yükseklikteki kuş yuvalarına bile rahatlıkla ulaşabileceğini unutmayın. Ama hiçbir kedi, dayanıklı malzemeye zarar veremez, sabit yerleştirdiğiniz kuş yuvasını yerle bir edemez. Bu kural bütün kuş yuvaları için geçerlidir.

İkincil olarak dikkat etmeniz gereken, bahçeye ne tür kuşları çekmek istediğinize karar vermek. Çünkü evlerin giriş deliklerinin hedeflenen kuş cinsine göre ayarlanması gerekiyor. Örneğin, serçe, saka, bülbül gibi ötücü kuşları çekmeyi hedefliyorsanız, yuvanın delik çapı 5-5,5 cm olmalıdır. Yerleştirilecek yuva üstü kapalı formda olacağından, önce kapalı mekanda yuvalanan kuşlar hakkında bilgi alın. Böyle kuş evlerine yuvalanan kuşların en başında serçe, baştankara ve sığırcık gelir. Kimi zaman kırlangıçlar bile sizin kuş evinizi ziyaret edebilir. Yeterli büyüklükte, güvenilir ve sağlam bir kuş yuvasına ihtiyacı olan o kadar çok kuş var ki! Fırtınadan, soğuktan, yağmurdan ve güneşten korunmaya ve yavrularını büyütmeye, kısacası sizin bahçenizde minicik bir sığınağa hayır demezler.

Kuş YumurtasıSüs kabağından bahçeye kuş yuvası yapımı

Süs kabağından ya da susak dediğimiz kabaklardan inanılmaz kuş yuvaları ortaya çıkarabilirsiniz. Yalnız bunlardan kuş yuvası yaparken kabak kuş yuvasıdikkat edilmesi gereken şey, kuşların gireceği deliği üstten veya tam göbeğinden değil, biraz alttan açmaktır. Çünkü biraz alttan açılan delikten kuşlar rahatça içeri girerken, üstten açılan delikten içeriye yağmur suyu girmesi kaçınılmazdır. Bir kuş yuvasına yağmur suyu girmesi demek, zamanla bu kapalı alanda kaçınılmaz olarak çürüme yapması demektir. Kabağın içini iyice oyup, yeterli büyüklükte ve doğru yerde giriş kısmını açtıktan sonra, dış yüzeyini istediğiniz renge boyayıp sonra vernikleyin. İşte size sapasağlam bir kuş yuvası

Ahşap kuş yuvası yapımı

“Ben bahçeye kuş yuvası yapımı işini yapabilmeyi çok isterdim veya ahşaptan kendim yapmak istiyorum” diyorsanız, ihtiyacınız olan malzemeler: 2,5 cm kalınlığında kontrplak, el testeresi, marangoz açıölçeri (iletki), mezura, kalem, matkap, çekiç, 7,5 cm ahşap kavela çubuklar, ahşap tutkalı (isteğe bağlı) ve istediğiniz renkte boyayın.

Kontrplak ölçümü ve kesimi

Kuş evinin alt kısmı ya da temeli için kontrplaktan 5.5 cm’lik kenarlardan oluşan kare şeklinde düzgün bir parça kesin.

Daha sonra kuş yuvasının yan ve arka yüzeylerini oluşturmak için, 15×25 cm ölçülerinde 3 adet dikdörtgen parçası kesin.

Kuş yuvasının çatı ya da en üst ahşap kuş yuvasıkısmını oluşturacak parça alt kısma göre daha büyük olmalı.

Bunun için kontrplaktan 20×20 cm ölçülerinde bir kare parçası daha ölçerek kesin. 15×25 cm’lik iki dikdörtgen parçasının üst kısmını 45 derece açı oluşturacak şekilde ölçerek kesin.

Oluşturduğunuz bu parçalar, en üst kısma eğim verecek ve böylece yağmur suyu çatıdan aşağıya kolayca süzülebilecek. Bu yüzden, köşeli olan alt kısmı en üst kısma göre 5 cm daha küçük olacak şekilde kesmelisiniz.

Kuş yuvasının ön kısmını oluşturmak için kontrplaktan 15×20 cm ölçülerinde bir dikdörtgen parçası daha kesin. Daha sonra, giriş kısmını oluşturmak için, kuş yuvasının ön parçasına matkap ile geniş bir delik açın.

Kuş yuvasının ön kısmında açtığınız deliğin yaklaşık 10 cm aşağısına matkap ile daha küçük bir delik daha açın. Kuşların üzerinde durabilmesi için, ahşap kavela çubuğu daha önce oluşturduğunuz küçük deliğin içinden geçirerek yerleştirin ve sağlam olduğundan emin olun. Kavela çubuk gevşek olursa, deliğin kenar kısımları için biraz ahşap tutkal kullanabilirsiniz.

PARÇALARI MONTE ETME

Bundan sonrası sadece parçaları monte etmeye kalıyor. İlk önce 15×25 cm’lik parçayı kuş yuvasının alt kısmına dikkatlice çivileyin. Daha sonra açı ile kestiğiniz yan parçaları da kuş yuvasının arka ve alt kısmına çivileyin. İki kenar arasına gelecek şekilde ön kısmı da çivileyin. Çatıyı kuş yuvasının en üst eğimli kısmına çivileyin. Delikten içeri girebilecek sulara engel olabilmek için çatının aşağıya doğru eğimli olmasına dikkat edin.

Son olarak, yaptığınız kuş yuvasını bir tel ya da çiviye asabilmek için, arka kısmına matkap yardımı ile küçük bir delik açın. Şimdi, oluşturduğunuz kuş evini istediğiniz şekilde renklendirip boyayabilirsiniz.

Kalın kartondan bahçeye kuş yuvası yapımı

karton kuş yuvasıTamamen el işi becerisiyle, aşağıda çizimi gösterilen şekilde kalın bir kartonu kesebilir, istediğiniz renge boyayabilir ve bahçenize yerleştirebilirsiniz. Eğer süt kutusu kuş yuvası için size küçük geliyorsa, çizimdeki ebatları orantılı büyüterek istediğiniz boyda kuş yuvası elde edebilirsiniz. Kuş yuvalarının içine talaş ya da minik çalı çırpı koymanıza gerek yok. Kuşlar bu tip ihtiyaçlarını kendileri karşılayacak, kendi ihtiyaçlarına en uygun malzemeleri günbegün içeriye taşıyacaklardır. Özellikle kışın, yem bulmak kuşlar için çok zor olduğundan, yuvanın yakınlarına bayat ekmek veya kuş yemi bırakmanız yerinde olacaktır.

 

Kuş yuvalarıyla ilgili küçük söylentileri duydunuz mu?

Kırlangıçların yuva yaptıkları evleri yangından koruduğu, kumruların aşıkları bir arada tuttuğu gibi inançların yaygın olduğunu biliyor muydunuz? Minik haberler getiren serçeleri de unutmamak gerek. Kuş yuvası yaparken bahçe bakımı yapmayı unutmamanızı öneririz.

Kuş Yuvası

Kuş Yuvası

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>