Biyolojik Gölet

biyolojik gölet

Biyolojik gölet nedir? sorusuna en iyi cevap olarak peyzaj alanının bir kolu olmakla beraber, Biyolojik gölet kimyasal bir temizlik yapmaya gerek kalmadan, suyun bitkiler ve ortamdaki bakteriler yoluyla temizlenmesi ile ortaya çıkan ekolojik oluşumlardır. Biyolojik göleti oluştururken amaç; doğadaki dengeyi bozmadan sudaki yosun konsantrasyonunu mikro-organizmalar yolu ile azaltmak ve fosforu su içinde dengelemektir.

Gençliğinde bir nehir, göl veya dağ gölünde yüzmenin keyfini çıkaranlar, duru ve berrak bir suda dinlenen ve serinleyenler için biyolojik göletlerin nostaljik bir değeri bulunuyor. Ayrıca saf ve doğal suyun her ne pahasına olursa olsun korunması gereken evrensel bir servet olması da biyolojik göletleri değerli kılan bir diğer unsur.

Biyolojik Gölet doğal olması ve doğaya dönme ihtiyacı, geleneksel havuzların alternatifi olan bu doğal yüzme mekanlarına duyulan ve giderek artan hayranlığı açıklıyor. Göletler; içinde barındırdığı suyu temizleyen ve aynı zamanda suda oksijen üreten bitkileri ile, iskeleler, deckler, taşlar,balıklar, çakıllar, kayalar, çevresinde su ile uyumlu olan ağaçlar, sazlıklar, su oyunları sağlayan fıskiye ve heykeller, kurbağalar gibi hem doğal hem mimari elemanların bir araya geldiği heyecan verici bahçe yaşam şeklidir. Suni olarak hazırlanan göletler, içindeki su bitkileri ile bulunduğu bölgedeki tüm doğal yaşamı kendine çekiyor.

Bu alanda yoğunlaşıldığında biyolojik yüzme havuzu ve süs havuzu hizmetlerimiz de ilginizi çekebilir.

Yoğunluğu ve telaşı artan bir dünyada huzurlu ve ahenkli bir köşe oluşturan biyolojik göletlerin organik tasarımı, bahçe ile ortak bir uyum içinde hazırlanıyor. Suyun verdiği huzur, sakinleştirici etkisi ile bahçelere yeni bir boyut kazandırıyor. Biyolojik yüzme göletleri, sade ve doğal tasarımları, zarif ve yuvarlak formları ile çevreyle bütünleşen dizaynlara sahip.

Aşağıda bulunan videoda Gaziantep’de yapmış olduğumuz Dülük Baba Bilyolojik göletini izleyebilirsiniz ve görsel olarak daha fazla bilgiye videoyu izleyerek sahip olabilirsiniz.

Biyolojik göletlerin hayatımıza kattıkları.

 

 • Her mevsim estetik ve suyun mevcut olduğu bir bahçeyi hayranlıkla seyredip içinde gece veya gündüz yüzmek.
 • Çiçekler ve su bitkilerini koklamak.
 • Su bitkileri tarafından doğal olarak arıtılan tatlı ve içilebilir bir suyu tatmak.
 • Sudan tatlı bir hisle çıkmak. Duş alma ihtiyacı duymamak.
 • Şelale gibi akan suyun ruhumuzu dinlendiren şırıltısını, su içmek ve yıkanmak için suyun etrafında toplanan kuşların cıvıltısını dinlemek.
 • Tatlı bir su içinde yüzmenin keyfini yaşamak.
 • İşletim kolaylığı, işletim maliyetlerinin kimyasal havuzlara göre 4-5kat daha ucuz olması.
 • Düşük maliyetle kurulum.
 • Ters yıkama olmaması sonucu suyun kaybedilmemesi.
 • Kimyasal havuzlardaki gibi suyun dışarı atılmaması.
 • Suyun değiştirilmemesi aynı suyla yaz kış kullanım.
 • Kimyasalların kullanımının insanlara verdiği zarar karşısında pırıl pırıl duru bir suda yüzmek.
 • İstenen boy ve şekilde yapılabilmesi.
 • Tamamen doğal yollarla hijyenin sağlanması.
 • Doğada var olan sistemi istediğimiz mekana taşıma kolaylığı.
 • Sitemin geçen yıllara göre eskimemesi ve bozulmaması.
  En ekonomik ve dekoratif çözüm. Gölet yapmak yerine aynı alanda çim ekimi ve bitki dikimi yapılsa m2 ye harcanan su miktarı, kullanılan kimyasallar ve bakım gölet işletim maliyetlerinden 2 kat fazla olmaktadır.

Avrupanın birçok ülkesinde örneklerini görebileceğimiz biyolojik göletler doğaya ekolojik katkılarıyla yerini alıyor. Biyolojik gölet hiçbir kimyasal içermeyen doğal suda, huzurlu ve rahatlatıcı bir ortamda yüzebilmenin keyfini yaşatıyor.

İsteğe göre yüzlerce metrekareden binlerce metrekareye kadar hazırlanabilen göletler, her türlü hava şartına dayanabiliyor. Özellikle gölde kullanılan estetik unsurlar, ortama görsel bir zenginlik de katıyor. Suyu temizleme özelliği olan bitkiler, arıtma ve filtreleme özellikleri sayesinde, gölün her daim temiz ve sağlıklı olmasına imkan veriyor. Ayrıca yine göl kenarında değerlendirilen renkli bitkilerle de adeta küçük birer cennet yaratılıyor.

Göletler; nemli ortamları, içindeki su bitkileri ile, bulunduğu bölgedeki tüm doğal yaşamı kendine çekiyor. Bu sebeple, yapılan bir gölet, bulunduğu çevrede kendiliğinden ekolojik bir sistem oluşturuyor. Göletler, fonksiyonellik açısından doğal tüm elemanları beraberinde barındırmakla beraber doğal yüzme havuzu olarak da kullanılabiliyor.

 

Biyolojik göletlerin yapımı aşamasında kullanılan sistemler ve dikkat edilmesi gereken konular.

 

Karbondioksit (co2)
Bitkili sistemlerde, bitkilerin daha fazla ve uzun süreli fotosentez yapması için toprak altından borular yoluyla Suya karbonatörler yoluyla verilir, bu sayede suda erimiş oksijen miktarı arttırılır.

Su hareketi ve derinliği
Doğada olduğu gibi su, bir çağlayan, bir dere-çağlayan veya ?dağ seli? şeklinde kaya yığınları üzerinden akıp giden bir kaynak şeklinde akabilir. Daha karmaşık, kentsel uygulamalarda, ince tabakalar, turnikeler, duvar kaynakları gibi daha sıra dışı fıskiyeler tercih edilir. Su fışkırmasının mutlaka çok güçlü olması gerekmez, kaynama bile yeterli olacaktır. Su derinliği iklime göre değişmektedir. En az su derinliği 1.5m olmalıdır.

Bitkiler
Bitkiler su ortamına olduğu kadar, bölgenin iklim koşullarına da uygun olmalıdır. Bitkiler arındırma özelliklerine ve uygun oldukları derinliğe göre filtre bölgesine veya yenileme bölgesine yerleştirilmeli. Genel olarak bütün bitkiler, özellikle de nilüferler, büyük çalkantı bölgelerinden uzak tutulmalıdır. Filtre bölgesinde türler gelişmelerine ve besin maddesi tüketimlerine (arıtma etkinliği) bakılarak seçilmelidir. Su altı ve su üstü olarak 2 türlü bitki grubu kullanılmaktadır.

phostec filtre sistemi
Biyolojik göletlerde bulunan su canlıdır. Bu durumda suda yosunların oluşması da normaldir çünkü yosunlar da su bitkileridir. Önemli olan yosun konsantrasyonunun su içinde 10 makrogram seviyesinde tutulmasıdır. Bu yüzdenin dengede tutulmasını phostec filtreler sağlamaktadır.

Ekonomik katkı
Gerek kurulum gerekse işletim maliyetleri nedeniyle biyolojik yüzme gölet ve havuzları sahiplerine büyük avantajlar kazandırmaktadır. Klor ve diğer kimyasalların kullanılmaması,ters yıkamada kaybedilen suyun çok düşük seviyede kalması,hijyen kolaylığı,dekoratif özelliği,sağlık açısından tercihte ön sırada olması biyolojik sistemleri ön plana çıkarmaktadır.Özellikle biyolojik yüzme havuzları ise bitkiler içinde yüzmek istemeyenlerin tercihi olarak ön plana çıkmakta .tahminimiz önümüzdeki 5 yıl içinde bitkisiz biyolojik havuz sistemleri özellikle turistlik tesisler için zorunlu hale gelecektir.

Biyolojik Gölet Resimleri

Biyolojik Gölet Uygulama 1
Biyolojik Gölet Uygulama 2
Biyolojik Gölet Uygulama 3
Biyolojik Gölet Uygulama 4
Biyolojik Gölet Uygulama 5
Biyolojik Gölet Uygulama 6