Biyolojik Süs Havuzu

Biyolojik süs havuzu

Biyolojik süs havuzu, sadece görselliği ön planda olan içinde bitki ve istendiğinde balık konulan sistemi diğerlerinden farklı havuzlardır. Sistem diğerleri gibidir, Suyun ortamdaki bitkiler, bakteriler ve plaktonlar yoluyla temizlenmesi ile ortaya çıkan ekolojik oluşumlardır.

İçinde barındırdığı suyu temizleyen ve su altı-su üstü bitkilerinin; kurbağalar gibi sevimli hayvanların çevresinde su ile uyumlu olan ağaçlar ve sazlıkların; iskeleler, deckler, taşlar, çakıllar ve kayaların; su oyunlarını sağlayan fıskiye ve heykellerin, yani hem doğal hem mimari pek çok öğenin uyum içinde bir araya geldiği, heyecan verici bulunduğu ortama hayat katan, renklendiren yaşam şeklidir. Cem Botanik olarak senelerce müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hizmet vermeye devam etmekteyiz. Sizde böyle bir biyolojik süs havuzu istiyorsanız bizimle iletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz. Biyolojik gölet ve yüzme havuzu gibi diğer hizmetlerimizi de merak ediyorsanız sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Biyolojik Süs Havuzları Neden Ayrıcalıklıdır?

 

  •  Her mevsimde bahçede yaşam bulunmaktadır.
  • Kimyasal madde içermeden bahçenize ekolojik ortam yaratır.
  • Sınırlı su tüketimi anlamına gelir. Çünkü kışın bu su boşaltılmaz, yaz mevsiminde doğal buharlaşmayı telafi etmek için su eklemekle yetinilir.
  • Çim alanı bakımı ile bile karşılaştırsanız daha az bakım gerektirir. Suda koku olmaz. Yaşlanan bitkiler ve solmuş çiçekler yılda 2 kez temizlenir, su bitkileri her yıl sonbahar ve ilkbahar da budanır ve ayrıştırılır.
  • Su ile bahçenin geri kalan kısmı arasında bağlantıyı kuran su bitkileri sayesinde, bahçede mükemmel bir uyum sağlanır.

Biyolojik Süs Havuzu Hakkında Bilmemiz Gerekenler

 

Su hareketi ve derinliği;
Doğada olduğu gibi su, bir çağlayan, bir dere-çağlayan veya dağ seli şeklinde kaya yığınları üzerinden akıp giden bir kaynak şeklinde akabilir. Daha karmaşık, kentsel uygulamalarda, ince tabakalar, turnikeler, duvar kaynakları gibi daha sıra dışı fıskiyeler tercih edilir. Su fışkırmasının mutlaka çok güçlü olması gerekmez, kaynama bile yeterli olacaktır. Su derinliği iklime göre değişmektedir. Biyolojik süs havuzu kenarları sığ olup gittikçe derinleşmeli su derinliği orta noktalarda veya alanın en az 1/3 de 1,5m olmalıdır.

Biyolojik Süs Havuzu İçinde Bitkilerin Kullanımı

Bitkiler su ortamına olduğu kadar, bölgenin iklim koşullarına da uygun olmalıdır. Bitkiler arındırma özelliklerine ve uygun oldukları derinliğe göre filtre bölgesine veya yenilenme bölgesi dediğimiz alanlara havuz büyüklüğüne göre sayıları belirlenerek yerleştirilmeli su altı ve su üstü olarak 2 türlü bitki grubu kullanılmalıdır.

Biyolojik Süs Havuzu İçinde Balıkların Kullanımı

Sadece biyolojik süs havuzu içerisinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Balık üremesi kontrol altında tutulmalı aşırı yoğun bir balık popülasyonu oluşturmaktan kaçınılmalıdır. Balık sayısı fazla olduğunda, suyu nitrat ve fosfat açısından bitkilerin artık ememeyeceği ölçüde zenginleştirir. Bu sefer istenmeyen yosunlar bundan yararlanır ve yosun patlaması yaşanır su önce yeşillenir sonra renk kahveye döner ve havuzda amonyak birikimi artar ve sonunda önce bitkiler daha sonra diğer canlıların hayatı son bulur.

Biyolojik Süs Havuzu Resimleri

biyolojik süs havuzu 1
biyolojik süs havuzu 2
biyolojik süs havuzu 3