Yazar
sancak
26 Eylül 18
0
Yorum
Camdan Bahçe

Camdan bahçe ile dört mevsim bahçe keyfi yaşamak artık hayal değil. Hatta dışarıda yağmur yağarken bile bahçenizin yeşilliği içerisinde dinlenmek, rengarenk çiçekleri seyretmek, gökyüzünün doğal renginde kaybolmak mümkün. Camdan bahçelerin püf noktalarını okurken, size kalan kanepenize kıvrılıp, doğanın nefesini yanı başınızda hissetmek.

 

Peki nasıl camdan bahçe yapacaksınız?

Şehrin ve binanın estetiğini bozmadan bahçenizin, balkonunuzun veya çatınızın bir bölümünü camdan bahçe için ayırabilirsiniz. Bunun birinci koşulu, uygun ve sağlam bir zemin sağlamak, bunun yanında iyi bir yalıtımla hazırlanacak temel oluşturmaktır. Bizim önerimiz, bahçenin en aydınlık ve güneye bakan tarafını tercih etmenizdir. Böylece, güneşin olumsuz etkilerinden arınarak süzülmüş gün ışığı ile dolu bir yaşam alanı seçmiş olursunuz. Cam kalınlığı 5-70 mm arasında olabilir. Alternatif bir yaşam alanı olacağı için mümkün olan en özenli konforu sağlamak gerekir. Hedef, evin içi kadar rahat yaşanacak bir alan elde etmek. Isıtma hatta soğutma sistemleri bu nedenle çok önemli. Havalandırma, gölgelendirme, yalıtım gibi olmazsa olmaz kriterler eksiksiz ve projeye uygun yapılırsa her mevsim camdan bahçeniz bir cennet bahçesi gibi olacaktır.

Cam konusunda açılır kapanır camları tercih edin. Bahçe güneye bakacağından yazın gereken serinlik ve esinti bu camlardan gelecektir. İster pvc, ister alüminyum, ister ahşap. Bu konuda oldukça özgürsünüz, çünkü pek çok konstrüksiyon alternatif mevcut. Zevkinize, bütçenize en uygun modeli seçmek için acele etmeyin. Böyle bir projede ne istediğinize doğru karar verin ve içinizden geldiği gibi yaratın bahçenizi. Unutmayın, hazırlanan proje mutlaka aile standartları, yaşam biçimi ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak incelenmeli. Ağır kış şartlarına uygun profiller hazırlanmalı ve camlar mümkün olduğunca bol yerleştirilmeli. Özellikle tavanın cam olması muhteşem bir ambiyans yaratacaktır. Ayrıca güneşten korunmak için tente veya perde yerine jaluzi tercih edebilirsiniz.

 

Camdan bahçelerde dekorasyon önemli

Dekorasyona gelince… İşin en keyifli noktası burası. Paşa gönlünüz nasıl rahat edecek, manzaranın tadı en iyi nerden çıkarılacak, uzanıp rahatlayacağınız kanepe nereye konulacak, birbirine uygun mobilyalarla döşeme nasıl yapılacak konuları için biraz ilhama ihtiyacınız olabilir. Camdan bahçelerde mekanın büyüklüğüne göre yemek masası veya manzaraya karşı konulmuş iki kişilik kanepe çok iyi olabilir. Canlı ve dört mevsim kullanışlı kumaşla kaplı kanepeleri tercih edin. Arzunuza ve yaşam şeklinize göre o mekanda ne yapmak isterseniz o şekilde döşeyin.

Ama önemli olan, rahat ve pratik dekorasyon malzemeleri kullanmaktır. Yer döşemeleri sizin arzunuza bağlı olarak seramik, mermer, doğal malzemeler ya da tik ağacı olabilir. Hayal edin, iki kişilik rahat koltuğunuz, üzerinize alacağınız sıcacık güzel battaniyeniz ve tembellik yaptığınız anlarda atıştırdıklarınızı koyduğunuz geniş sehpanız, en sevdiğiniz kitaplarınız ve siz bu bahçede, kışın bile rengarenk açan çiçeklerin içindesiniz. Hatta belki bir akvaryum ya da içinde cıvıl cıvıl öten kuşların bulunduğu bir kafes var. Cennet gibi bir bahçe sahibi olmak için biraz hayal gücünüzü kullanarak dekorasyonu mükemmelleştirebilirsiniz.

 

Camdan ve yeşil sığınaklar içinde hayat!

Camlarla çevrili bu bahçede geceleri aydınlatmaya ihtiyacınız olacak. Bitkilere çok yaklaştırmamak kaydıyla istediğiniz kadar lamba, istediğiniz kadar çok ışık kullanabilirsiniz. İçerideki nem oranı %80’in altına, sıcaklık ise 16-18 derecenin altına düşmemeli.

Camdan bahçenizde dikkat etmeniz gereken ayrıntılar:
• Güneşli günlerde katlanabilir veya sürgülü camlar,
• Dış bahçeye rahat çıkmak için eşiksiz çerçeve profili,
• Gölgelendirme ve havalandırmalar,
• Şekle uygun yağmur olukları,
• Kar yükünü hesaplayan statik ölçümler,
• Eklem bağlantıları,
• Kiriş ve taşıyıcılar,
• Garantili ve kaliteli montaj.

Mekana uygun renkte ve tarzda saksı içinde, kumkuat, mandalina ve limon yetiştirebilirsiniz. Meyveleri ile camdan bahçeniz renklenecektir. Tropik bir görünümü olan kentia bitkisi kullanabilir, çiçekli bitkiler sayesinde kışın soğuk, kasvetli havasından sıyrılabilirsiniz. Ayrıca, gardenya ve orkideyi önerebiliriz. Ağaç görünümü veren boylu bitkiler, kaktüsler veya yeşil yapraklı bitkiler de hiç fena olmaz. Bunlarla birlikte suyun getireceği eşsiz huzurdan da mahrum kalmayın. Küçük bir süs havuzu, kendinizi mutlu hissetmeniz için kalan detaylardan biridir. Şimdi bütün bu bilgilerin ışığında gözlerinizi kapatıp kendi camdan bahçenizi hayal etmeye ne dersiniz?

Camdan Küre Bahçe

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>