Dikey Bitkilendirme

dikey bitkilendirme

Dikey Bitkilendirme gerek dış gerekse iç mekanda binaların, girişlerin bitkilerle hareketlendirilmesi ,renklenmesi,bölümlerin bir birinden ayrılarak bağımsız hale getirilmesi için duvarların yeşille giydirilmesi dikey bitkilendirme ile meydana getirilir. Dikey bitkilerin kullanılması ile ortam yıllarca bitkilerin duvarları sarmasını beklemeden hızlı bir şekilde yeşillenir.
Dikey bitkilendirmede çelik konstrüksiyon içine toprağın ve bitkilerin tutunabilmesi için odacıklar oluşturulur, galvanize metal yuvarlak dolu profillerle oluşturulan çelik konstrüksiyon üzerine,membran geçirilerek toprak için bir alan oluşturulur.her m2 50 adet gelecek şekilde yavaş büyüyen ve isteğe göre yaprak döken veya çiçek açan bitkiler yerleştirilir. Dikey bitkilendirme de bakım kolaylığı vardır, senenin her ayı farklı bir renk ve çiçek hareketi görebilirsiniz.

Dikey bitkilendirmenin faydaları nelerdir ?

Dünyanın her yerinde herhangi bir duvarın dikey bitkilendirilmesi sadece bir peyzaj uygulaması olarak ele almamak gerekir. Ekolojik sorunlar yaşadığımızı ve yeşil alanların azaldığını düşünürsek, dikey bitkilendirme uygulaması, özellikle yeşili çoğaltmak isteyen tasarımcılar için büyük önem taşıyor. Bu yöntemle, bitkilerin biyolojik çeşitliliği içinde koruyucu mekanlar oluşturulmuş oluyor. Doğayı mekanlara taşıyarak insanların günlük hayatta doğayla iç içe olması sağlanıyor.
Dikey bitkilendirme, ekolojik fayda ve görsel şölen oluşturmanın yanı sıra, ses ve ısıya karşı binalarda doğal bir yalıtım oluşturuyorlar. Deck Uygulama çalışmalarımızı da dilerseniz yazı üzerini tıklayarak inceleyebilirsiniz. Kışın soğuktan, yazın sıcaktan koruyor, ses kirliliğine karşı bir kalkan gibi koruma görevi yapıyorlar. Ayrıca, yapraklar kökler ve mikroorganizmalar sayesinde geniş bir hava temizleme özelliğine sahipler. Ayrıca;

  • Kötü görünümlü duvarları kapatabilir.
  • Duvardan duvara dekoratif olarak kullanılabilir.
  • Beton bloklar arasında kendinize nefes alacağınız bir alan yaratırsınız.
  • Çevreye karşı duyarlıdır.  Canlılar için ek yaşam alanları kurmuş olursunuz.
  • Çocuklarınız için doğayı evinize, işinize taşımış olursunuz.
  • Kendiniz yeni bitkiler dikerek toprakla nüfuz eder ve üzerinizdeki kötü enerjileri atarsınız.
  • Sizi şehrin stresli hayatından ufak bir şelale yardımıyla farklı boyutlara taşır.
  • Gün ve gün büyümelerini izleyerek hobiniz haline getirebilirsiniz.

Dikey bitkilendirme nasıl yapılır?

Dikey bitkilendirme yapılabilmesi için öncelikle dikey bir duvar vb. alana ihtiyaç vardır. Bu alan çelik konstrüksiyon ile bitkilerin dikilebilmesi için destekli alanlar oluşturulur. Bu alanların oluşturulmasına müteakip alan su yalıtımı ve toprağın tutulması için membran ile  kaplanmaktadır. Bitkilerin su alabilmesi için damlama yöntemi ile sulama hatları kurulur. konstrüksiyon toprak ile dolduruluktan sonra bitkiler uygun noktalara yerleştirilir.Hem iç mekanda hem de dış mekanda duvar yüzeylerini bahçe haline getirmemiz mümkün. Binaları yeşillendirme sanatında seçeceğimiz bitkiler, iklim ve bakım şartlarına uygun olmalıdır.
Bu uygulama iç mekanda olacaksa, ortamın ışık durumuna göre seçim yapmalıyız. Alanın gölge olması halinde aydınlatma elemanlarına ihtiyacımız olacaktır. yapacağınız istediğiniz renk ve türde bitkileri seçmek düzenlemeyi CEM BOTANİK ekibine bırakmak olacaktır.

DİKEY BİTKİLENDİRME RESİMLERİ

Dikey bitkilendirme 1
Dikey bitkilendirme 2
Dikey bitkilendirme 3