ilkbahar Bahçe Bakımı

ilkbahar Bahçe Bakımı

ilkbahar bahçe bakımı; Doğanın bir parçası olan bahçeniz, ilkbaharla hayata yeniden gözlerini açar. Ağaçların yaprakları yeşerir, çiçekler açar, havada ılık esintiler   tazeliği müjdeler ve bahçede bahar hazırlıkları başlar.
Böylece size de çok iş düşer. Baharın size verdiği enerji ile bahçenize özel zaman ayırabilir, kendinizi daha zinde ve tazelenmiş hissedebilirsiniz. Bugünler, bahçenizi sıcak mevsime hazırlamak için kolları sıvamanın tam zamanı.
Hazırlık başlasın!
Önce bahçede kullanılacak ekipmanları, makineleri ve aletleri kontrol edin, bakımlarını yapın. Eksik malzemeler varsa onları tamamlayabilirsiniz.
Kışın yağışlı havalardan sonra bahçede bulunan toprak hala nemlidir ve bu durum da toprağı rahat işlememizi sağlar. Bu dönem toprağın işlenmesi için uygun bir dönemdir.

ilkbahar bahçe bakımı ile bahçedeki çiçeklerin renkleri geri gelsin!

Sonbaharda bahçenize lale, sümbül, nergis gibi soğanlı bitkiler dikilmişse, şimdi onların uyanma zamanıdır.
Birbirinden güzel renklerle çiçek açmalarını seyretmek ilkbaharın en keyifli yanıdır. Diyelim ki sonbaharda bu bitkileri ekmediniz, o zaman aynı etkiyi yaratmak için bahçenize açmış sümbüllerden satın alabilirsiniz. Ayrıca, kışın soğuklarından korumak için korunaklı yere aldığınız saksıları, gelen baharla birlikte tekrar ortaya çıkarıp yerlerine yerleştirebilirsiniz. Peki bahçenizde bir yandan renkli çiçekler açarken, bir yandan da sebze fidanlarının yeşermesine ne dersiniz? Bunun için sebze tarhları oluşturabiliriz. Ama öncelikle ilkbahar bahçe bakımı temelinde olan toprağını havalandırıp hayvan gübresi ile besin takviyesinde bulunmamız gerekir.

Budama zamanını kaçırmayın.

ilkbahar bahçe bakımı esnasında kaçırmamnız gereken kurallardan biri ağaçların düzenli ve kuvvetli bir şekilde gelişmeleri için budama yapmak şarttır. Budama ile bitkileilkbahar bahçe bakımır daha verimli hale getirilir. Bunun için de en uygun zaman ilkbahar mevsimidir. Odunlaşmış bitkilerde kırık, ezik, sık veya eğri büyüyen dalları budamak gerekir. Süs ağaçlarını, çalıları ve yeşil aksamlı çit bitkilerini belirli bir forma sokmak için budama yapılmalıdır. Meyve ağaçları, güller ve ortancalar, Mart ayının 2. haftasına kadar budanmalıdır. Budamalar uzman kişilerce yapılmalıdır. Ayrıca, sarmaşıklardaki kurumuş dallar da temizlenmelidir.

Gübreleme ve ilaçlama şart!

bahçe gübreleme

ilkbahar bahçe bakımı önemli konularından biride doğru gübreleme ve ilaçlamadır.

Kıştan çıkan bütün bitkilerin, uyanma döneminde besinsel desteğe, yani gübreye ihtiyaçları vardır.
Özellikle meyve ağaçları bu dönem rengarenk çiçeklenmeye başlayacağından, çiçeklenmeyi ve dolayısıyla meyve miktarını arttırıcı fosfor ağırlıklı gübreler kullanmak gerekir.
Bitkilerde olası yer değişiklikleri genellikle kışın yapılır. Fakat bu kış gereken değişiklikleri yapmadıysanız, bu işlemi bir an önce tamamlamanız gerekir.

Ama dikkat! Doğayı uyandıran ilkbahar, bitki zararlılarını ve hastalıklarını da uyandırır. Mart ayı ile birlikte özellikle meyve ağaçlarında önlem alınmalı, ilaçlama yapılmalıdır.

Henüz yorum yok ilk yorum yapan sen ol

Üzgünüz, Forma yorum yapmak şu anda kapalı.