İlkbaharda Çim BakımıYazar
sancak
28 Eylül 18
0
Yorum
ilkbaharda çim bakımı

Baharın gelişiyle birlikte bahçeniz yeniden yeşillenmeye başlar; tabii çimler de. Özellikle çimlerin bu dönemde her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Çim ara ekimi, tamir, yenileme, havalandırma işlemleri ile ilkbaharda çim bakımı için yapmanız gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Daha sağlıklı çimler için, Nisan veya Mayıs ayında yapılacak olan azot ağırlıklı gübrelemelerle çim gelişimini hızlandırabilirsiniz.
Mayıs ayı itibariyle yabani otlarda hızlı bir gelişme ve artış olacaktır. Yabani otların çokluğuna göre elle ya da ilaçla müdahale yapılmalıdır. Çim Bakımı 2Bahar döneminde havaların sıcak olduğu günlerde sulama ihmal edilmemelidir.
Çimlerin diplerindeki birikmiş çim artıkları temizlenmelidir. Bu uygulama, çim köklerinin bulunduğu ilk 5 cm’lik toprak tabakasının havalandırılması ile yapılır. Havalandırma için tırmık ya da vertifikatör kullanılabilir. Çim havalandırma işlemi, çim köklerindeki artıkların
ve kuru çimlerin alınmasını sağlayacaktır.
Havalandırma işleminden sonra, çimler 2 cm yükseklikte biçilmelidir. Açığa çıkan çim köklerinin bir an önce kapatılması için 1-2Çim Bakımı 3 cm kalınlığında elenmiş, gübreli harçlı toprak tüm alana serilmelidir. Bu sırada oluşan ve zaten var olan boşlukların hızlıca kapanması için ara ekim olarak bilinen 30-40 gr/m2 ölçüsünde çim tohumu atılmasında fayda vardır.
Çim tohumu atıldıktan sonra üzerine kapak toprağı denilen toprak serilmelidir. Çim ekimi yapıldıktan sonra 20 gün içinde çimlerinizin tazelendiğini, sıklaştığını ve yeşillendiğini göreceksiniz. Bu gelişimden sonra, ortalama 15 günde bir çim kesimi yapılmalıdır. Unutulmamalı ki sonbahar çim bakımı için farklı işlemler yapılmalıdır.

İlkbaharda çim bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Çim tohumunun homojen olarak ekilmesi gerekir.
  • Çim ekimi yaptıktan sonra, çim ekili alan üzerinde kedi, köpek gibi toprağı eşeleyip kazabilecek evcil hayvanların gezdirilmemesi gerekir.
  • Yağışlı günlerde sümüklü böceklere karşı ilaçlama yapabilirsiniz.
  • Kesilen çimlerin çim alan üzerinde bırakılması, çürümüş yaprak ve yosunlaşma oluşumunu artıracaktır. Bu nedenle kesilen çimleri mutlaka temizleyin.
  • Çimleri ıslakken biçmeyin. Çim biçimi yaparken çimlerin uzunluğunu 1/3 oranında kısaltarak çim biçimi yapılmalıdır.

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>