Kabaktan Kuş Yemliği YapımıYazar
sancak
29 Eylül 18
0
Yorum
Kabaktan Kuş Yemliği Yapımı

Eğlenceli kabaktan kuş yemliği yapımı ile doğadaki kuşları bahçenize çekebilirsiniz. Kuru karanfil ile süslenmiş,  bal kabağından hazırlanan kuş yemliğine bolca kuşyemi doldurun, bahçedeki ağacınıza asın ve kuşların beslenmelerini keyifle izleyin. Çocuklarınızın el becerilerini geliştirecek olan kuş yemliği yapımı, bitimine müteakip kendi yaptığı kuş yemliğinde kuşların yem yemelerini izlerken keyifli vakit geçireceklerdir.

Kabaktan Kuş Yemliği Yapımı için gerekli malzemeler

Kuş yuvası ve kuş

 • İri veya küçük bal kabağı
 • Delici vida (Bal kabağında oluşturulacak delikler için.)
 • Makas
 • Keten ip
 • Küçük çivi
 • 1 paket katı yağ
 • Saplı tencere
 • Kuşyemi karışımı
 • Kaşık

 Kabağı keserek ikiye ayırma

Kabaktan kuş yemliği yapımı için kabağı ortadan keserek ikiye ayırma konusunda bir yetişkinden yardım isteyin.  İç kısmını temizleyin. (Çekirdeklerini kuşyemi karışımında kullanabilirsiniz.) Bir delici alet yardımı ile kuru karanfilleri yerleştirecek delikleri açabilirsiniz. Bu işlemi bir yetişkin desteği ile yapmak önemlidir. Kuru karanfilleri oluşturduğunuz deliklere birbirine paralel iki şerit oluşturacak şekilde yerleştirin.

Örgü ip hazırlama

Altı adet 1m uzunluğunda keten ip kesin. Üçerli adet oluşturup düğümleyin.  İpleri örmeye başlayın( düğümlü noktadan birisinin tutması işinizi kolalaştıracaktır). İlk örgü bittiğinde diğer üçlü ipi örün ve asma döngüsünü oluşturun.

Askı kesişim noktasının sabitlenmesi

Balkabağını ters çevirin. X konumunda yerleştirdiğiniz asma örgülerini kesişim noktasını çivi ile sabitleyin. Bu işlem bir yetişkin desteği ile yapılmalıdır.

KABAKTAN KUŞ YEMLİĞİ YAPIMI BİTİRME

kuş yuvası içindeki yavru kuşlarSaplı tencerenin içinde bir paket katı yağı sıvı hale gelene kadar eritin.  Kuşyemlerini ilave edin ve katılaşana kadar karıştırın. Kaşık yardımıyla oluşan karışımı dikkatlice bal kabağının içine yerleştirin.  Asma iplerinin ucunu bir ağaç dalına sararak düğümleyin ve bir makas yardımı ile fazlalık kısmı kesin.

 

PÜF NOKTALAR

 • Daha kalıcı bir kuşyemliği yapmak için ahşap kase kullanabilirsiniz. Kenarlarının delinmesi için bir yetişkinden yardım almalısınız. Örgü ipler ile askınızı oluşturun ve içine oluşturduğunuz yağ ve kuşyemi karışımını doldurun.
 • Ayrıca fıstık ya da sarımsak filelerinin içini kuşyemi karışımı ile doldurup ağacınıza asabilirsiniz.

“Kabaktan kuş yemliği yapımında lütfen yetişkinler olarak çocuklarınıza refakat ediniz. Kuş yemliği yapımında delici ve kesici aletler ile yapılmaktadır.”

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>