Kampa Giderken Yanımıza Almamız GerekenlerYazar
sancak
01 Ekim 18
0
Yorum
Kampa giderken yanımıza almamız gerekenler

Kampa giderken yanımıza almamız gerekenler sadece uyku tulumunuzu ve çadırınızı alıp geceyi yıldızlarının altında geçirmek değildir, kamp ateşinin etrafında keyifli sohbetler etmek, doğayla baş başa zaman geçirmek en önemlisi de ekipmanlar… Bütün bunlar kulağınıza cazip geliyorsa, hazırlıklara başlayın. Kamp kurmaya gidiyoruz!

Şehir hayatının karmaşasından uzak, doğayla baş başa, huzurlu… Doğa sporlarının vazgeçilmez bir parçası olan kampçılık doğru kurallar yerine getirildiğinde, unutulmaz bir deneyime dönüşebilir. Öncelikle doğru kamp kurmanın detaylarına hep birlikte göz atalım. En önemli nokta kamp yerini seçmektir. Kamp kuracağınız alanın çığ, sel, heyelan gibi potansiyel tehlikelerden uzak bir noktada olmasına çok dikkat etmek gerekir.

Dere yatakları ve vahşi hayvanların geçiş yolları da kamp kurmak için tehlikelidir. Çadır kurulan yerin eğimli olmaması ve zeminin taşsız olması da göz önünde bulundurulması gereken noktalar arasında… Kamp yerinin rüzgardan en az seviyede etkilenecek bir konumda olmasına özen göstermelisiniz. Bununla beraber su kaynaklarına makul bir mesafede olmalısınız; ne çok yakın, ne çok uzak… Su kaynaklarına çok yakın olmak doğaya zarar verebilir, uzak olmak ise zaman kaybına sebep olur. Kamp kurmak için geç saatlere kalmamanızı öneririz. Daha önceden kullanılmış alanlar, kar ile kaplı alanlar, kayalık yamaçlar, kumlu, topraklı veya çakıllı yatık zeminler, ormanlık alanlarda ölü yapraklarla kaplanmış zeminler kamp için tercih edebileceğiniz noktalar arasında yer alıyor.

Kampa giderken gerekli malzeme listesiKampa giderken yanımıza almamız gerekenler nelerdir?

Kampa giderken yanımıza almamız gereken malzemeler hazırlarken önemli olan, rahat ve güvende olmanızı sağlayacak seçimler yapmanızdır.

 1. Sırt çantası : Geniş hacimli ve sırt pedleri bulunan çanta seçmeniz en önemli noktalardan biridir. Tüm ekipmanlarınızı bu çantada taşıyacağınızı ve ağır olacağını unutmayınız. Rahat olmayan bir çanta ile kamp alanına gitmek sizi fazlasıyla yoracaktır. Fazla yorulmamak için sırt pedleri olan ve yağmurlu zamanlar için yağmurluğu bulunan çanta seçmeniz önemlidir.
 2. Uyku tulumu : Uyku tulumu seçiminizde önemli olan faktör havanın derecesidir. Kamp yapacağınız alanın hava şartları mevsim durumu gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Eksi derecelerde ve artı derecelere uyumlu olan tulumlar olduğunu unutmayınız.
 3. Mat : Gece uykumuzu almamıza yarayacak araçlardan biri. Zemini yumuşatma ve soğuk geçirmeme özelliği bulunur farklı kalınlıklarda matlar bulunmaktadır. Zemin düz olan bir yere mat serilmelidir. Genellikle kalın matlar tercih edilse de taşıma açısından çantada yer kapladığından dolayı incelere yönelmekteyiz. Kamp alanına arabanız ile gidecekseniz şişme yatak daha konforlu olacaktır.
 4. Kafa feneri : Hava karardı çalı çırpı toplamanız gerekecek yada bir şeyler taşımanız gerekecek bu durumlarda kafa feneri sizin kurtarıcınız olacaktır. Dolu olan ellerinizle ışık tutamayacağınız dan dolayı yol göstericiniz olacaktır.
 5. El feneri : Bunu anlatmaya gerek yok zaten olmazsa olmazlarımız arasında aslında kafa feneriniz varsa pekte ihtiyaç olmayabilir sonuçta ışık ışıktır.
 6. Yedek pil : Fener, cep telefonu, müzik çalar için gerekli enerjiyi sağlamamız gerekir değil mi? Bu nedenle yanımızda bolca yedek pil götürebilir ben bunlarla uğraşamam diyenler için daha önceden şarj edilmiş küçük kuru akü alternatif olacaktır.
 7. Metal kupa : Cam bardak götürecek halimiz yok ya 🙂 Metal bardak bizim için ideal. Ben metalde içmem diyenler içinde çözüm var biraz el işi beceriniz varsa kendinize ağacı oyarak mug (Ağaçtan oyulmuş bardak) yapabilirsiniz. Yada hali hazırda satılan muglarda mevcut.
 8. Güneş enerjisi ile çalışan şarj aleti : Kamp uzun sürdü aküyü şarj edemiyoruz 🙁 Hemen küçük işler için yanımızda bulunan güneş enerjili şarj aleti yardımımıza koşuyor. Yaşasın karanlıkta kalmayacağız dediğinizi duyar gibiyim 🙂
 9. Su arıtıcısı : Yok artık daha neler dediğinizi duyar gibiyim evdeki arıtıcılardan değil bu küçük el tipi olanlar var olur da kaybolur susuz kalmayın diye sadece sizi düşündüm.
 10. Rahat, yanları cepli pantolon (yedekli) : Pantolonunuz rahat olmalı çok fazla eklem hareketleri yapacağınızı unutmayın kamp alanında ayrıca üstünüz çamur olacaktır yada çimen o nedenle yanınızda 2. pantolon olmasında fayda var.
 11. Spor yürüyüş ayakkabısı trekking ayakkabı :Kamp alanına geldik dendiğinde hepimiz seviniriz lakin sonradan asıl noktaya ulaşmak için yürümek gerek dendiğinde ayakkabıların önemi başlar orman ve dağ içinde yürüyebilmek için trekking ayakkabılarına ihtiyacınız olacaktır.
 12. T-shirt (yedekli) : Terlemeden kamp olmaz dediğinizi duyar gibiyim hastalanmamak için yedek tişört şart.
 13. Polar : Akşam olurken ne kadar eğlendik deriz 🙂 Akşam aniden düşen hava sıcaklığında eğlendik ama üşüdük dememek için yanımızda polar battaniye , yelek, kazak ne varsa götürüyoruz.
 14. Yağmurluk :Yağmur yağınca ben ıslanmaya bayılırım diyen varsa almasada olur 🙂 Lakin siz yinede yanınıza alın ıslanmayın üşürsünüz bu nedenle Kampa giderken yanımıza almamız gerekenler listesinin en önemlileri arasına ekleyelim.
 15. Çorap : Ayaklarınız üşütmez seniz kolay kolay hasta olmazsınız çantanızın bölmelerine biraz çorap alalım.
 16. İç Çamaşırları : Malum hijyen önemlidir hepimiz için. İç çamaşırlarınızı yedekli götürün rahat edersiniz.
 17. Havlu : Elini yüzünü silersin en kötü sen at çantaya 1 adet havlu. Kamp alanında deniz varsa plaj havlusu şart.
 18. Deniz Ekipmanları : Yaz geliyor sahillere yakındır kamp atmamız mayo, şort, şapka, güneş kremi, Güneş Gözlüğü çantanın bir köşesine atalım sonra güneş yakar, canımız acır benden demesi.
 19. Tabak, Kaşık, Çatal : Yemeği elle yiyenler için geçerli olmayan malzemelerdendir 🙂 Küçük kamp ekipmanları set halinde satılıyor bilginize rahat taşıması oluyor.
 20. Matara : Matara yazdım ama siz pet şişe olarak algılayın hem daha ucuz. Susuz kaldığımızda işe yaracak Matara yerine termos almanızda faydalı olur uzun süre soğuk suyunuz yada sıcak bir içeceğiniz olur.
 21. Çakı : Bütün formlardaki soru hangi çakıyı almalıyım sorusu tabi deneyim önemli ormanda çakısız kalmak istemeyiz bu nedenle bu alete vereceğiniz paraya acımayın yolda bırakmasın. Çakı kampın en önemli materyalidir yeri gelir ağaç keser yeri gelir yemek yaparken kullanırsınız olmazsa olmazdır.
 22. Çöp Poşeti : Çöplerimizi doğaya bırakmayacağız herhalde poşetlerin içine biriktirerek en yakın çöp nerede ise oraya kadar yanımızda gelecek bu içi dolu poşetler bu maddet Kampa giderken yanımıza almamız gerekenler listesinin en önemli olanıdır.
 23. Temizlik malzemeleri (sabun, diş macunu, diş fırçası, tuvalet kağıdı gibi….) : Hijyen önemli anlatmaya gerek yok görüyorsunuz 🙂
 24. GPS alıcısı, Pusula : Biraz daha doğanın derinliklerine inmek isteyenler için  gerekli malzemelerdir. Kaybolmayın beni takip edin diyen biri vardır grubunuzda herhalde işte o kişideki olması gereken şeyler bunlar.
 25. Çadır : Sayfa sayfa çadır aramıza gerek xviagalo sizin için en ideal çadırı seçer şu anda yüzünüzdeki tebessümü görüyorum :)) Şimdi çadır seçimi de hava koşullarına göre seçilmelidir kaç dereceye kadar dayanıklı?, içi sera etkisi yapar mı?, penceresi var mı?, 2 salon 1 oda mı? derken öyle şey olur mu demeyin 2 oda bir salon çadırlarda var. Kısaca Mevsim şartları, genişlik ve malzeme kalitesi önemlidir.
 26. Diken batarsa kampta elinize bütün gününüz zehir olabilir acısından bu nedenle çantaya 1 tane cımbız atıyoruz.
 27. İlk yardım çantası : Küçük bir ilk yardım çantası hayat kurtarır bu çantanın içinde gazlı bez, dikiş seti, oksijen suyu, tentürdiyot, yara bandı, pamuk, temel ilaçlar olmalıdır. Alerjiniz var ise alerji ilaçlarınızı koymayı unutmayınız. Kesinlikle başkalarıyla alerji ilaçlarınızı paylaşmayın yan etkileri olabilir bu nedenle yanınızdaki insanlara temel müdahale dışında kesinlikle antibiyotik ve alerjik tedaviler uygulamaya kalkmayınız. En yakın sağlık kuruluşuna yetiştirmeye çalışınız.
 28. Yemekler : Türk kampçıları olarak olmazsa olmazlarımız arasında tabiki mangal var 🙂 mangal seti götürün demedim yanınızda ateş tutuşturmak için biraz çıra, portatif tel ızgara yeterli olacaktır. Tencere, tava falan almanıza gerek yok özellikle alüminyum folyoda sakın bir şey pişirmeye çalışmayın sağlık açısından çok zararlı.Tuz ve baharları unutmayın hepsinden biraz olacak. Akşam muhabbet eşliğinde kuruyemiş olmazsa olmaz tabikide, isteyen konserveye devam edebilir. Ateş yakmayı sevmeyenler için kamp ocakları yemek pişirmemiz için yardımcı olacaktır.
 29. En zor kısma geldik bunların hepsini bir çantaya sığdırma faslı, Yukarıdaki saydıklarımın hepsi çantanıza sığmayabilir çantanız küçükse lakin bu kampı yürüyerek ve otostopla yapacaksanız malzemeleri az ve kullanışlı şekilde yerleştirmenizde fayda olacaktır.  Kampa giderken yanımıza almamız gerekenler ekipmanlardan aklıma gelenler şimdilik bunlar eksik bulduğunuz şeyler varsa aşağıdaki yorum kısmına eklemenizi rica ediyorum.

 

Kamp yaparken doğaya zarar vermeyin!

Unutmayın; kampçılığın altın kuralı “Kampı bulduğunuzdan daha temiz bırakmaktır.”

 1. Kamp yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaların başında kamp ateşi geliyor. Ateş yakarken çok dikkatli olun, daha önce kullanılmış yerleri tercih edin. Ateşin söndüğünden emin olun, aksi halde çok tehlikeli durumlara sebebiyet verebilirsiniz. Bitki örtüsünü ve çevre dokusunu bozacak aktivitelerden uzak durun.
 2. Kamp kurmak için yeni alanlar keşfetmeye çalışmayın. Daha önce kamp alanı olarak kullanılmış yerleri tercih edin.
 3. Tuvalet ihtiyacınızı su kaynakları, patikalar ve kamp yerlerinden uzakta giderin.
 4. Etrafta çöp bırakmayın, hepsini bir çöp torbasında toplayıp şehre kadar yanınızda taşıyın. Yiyecek kutularının kapaklarını veya naylon torbalı yiyecek ambalajlarını sıkıca kapatın.
 5. Vahşi yaşama dahil olmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çevredeki hayvanları korkutmayın, sevmeye ve beslemeye çalışmayın.

 

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>