Kaya Bahçesi BitkileriYazar
sancak
01 Ekim 18
0
Yorum
Kaya Bahçesi Bitkileri

Kaya bahçesi bitkileri su kaynaklarının tükendiği ve suyun kıymetli olduğu bir dünyada oksijen kaynaklarımız olmaktadırlar. Bahçelerimizi gönül rahatlığı ile sulayamadığımız için istediğimiz bitkileri kullanamıyor, hortumu elimize alıp dileğimizce serinleyemiyoruz. Biz de bunu düşünerek suyu asgari düzeyde kullanmanız ve peyzaj keyfinizden vazgeçmemeniz için kaya bahçelerinde kuraklığa dayanıklı bitkileri sizin için bir araya getirdik. Hem bol çiçek hem az su ile bahçenizin keyfini çıkartmanız mümkün. Su israfını önlemek için tasarlayacağınız kaya bahçesinde dayanıklı türleri tercih etmelisiniz. İşte size bazı öneriler!

Kuraklığa dayanıklı kaya bahçesi bitkileri

Dianthus alpinus, Koyu kırmızı ya da pembe kümeler halinde yetişir. Tohumdan büyümesi kolaydır. Tam güneş ve alkali toprak tercih eder. Tüm yaz boyunca çiçek açar, kuşları çekme  özelliği vardır. Kayalık bahçelerde mükemmel yayılır.

Juniperus squamata özellikleri,Mavi halı olarak bilinen bu kaya bahçesi bitkisi ibreli ve renkli yapraklarasahiptir. Her mevsim yeşildir. İyi drenajlı ve kumlu topraklarda tam performans sergiler. Budamaya ihtiyacı yoktur ama bitki boyu kontrol altına alınmak istenirse budanabilir. Islak toprakta kök çürüklüğü yaşayabilir.

Rosmarinus officinalis, Biberiye olarak bilinen kaya bahçesi bitkisi tüm yıl boyunca yaprak dökmez. İlkbahar ve yaz aylarında mavi renkli çiçekler açar. Gövdesi diktir; çok dallı yaprakları ise mızrak gibidir. Tohumları kolay üretilir ve kokuludur. Biberiye yemeklerde keyifle kullanılır.

Campanula, Küçük, koyu mavi çiçekleri ile çok sevimli bir bitkidir. Kuraklığa toleranslı; tam güneşe dayanıklıdır. Açık yeşil yaprakları vardır ve yaz boyunca çiçek açar. Kenar ve sınırlarda peyzaj için tercih edilen bitkidir. Bakımı kolay olan bu bitki iyi drene edilmiş topraklarda yetişir.

Pachysandra kaya bahçesi bitkisi özellikleri,
Ağaç altlarında kolay yetişebilen, gölgeye dayanıklı, toprağı çabuk örten, küçük beyaz kokulu çiçekleri olan bir zemin bitkisidir. Soğuk iklimlerde korumaya alınmalıdır. Nemde mantar hastalığına kolaylıkla yakalanır. İyi drene edilmiş asidik topraklarda mutlu olur.

Cotoneaster, Dağ muşmulası olarak anılan kaya bahçesi bitkisi. Yaz-kış yeşil kalan yer örtücü bir çalı bitkisidir. Çok sayıda küçük yaprağı vardır. Mayıs-haziran aylarında beyaz ya da pembe renk çiçekler açar; kırmızı meyveler verir. Soğuğa çok dayanıklıdır. Çiçekleri arı ve kelebekleri çeker, meyveleri kuşlar tarafından yenir.

Aubrieta, Bu bitki güneşli ya da yarı gölge bir kaya bahçesi için ideal bir seçimdir. Koyu ve açık mavi küçük çiçekleri, gri yeşil yaprakları ile bakımı kolay bir bitkidir. Kelebekleri çeker, zemini kaplar, ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Kireçli toprakları sever. Duvarlar, sınır boyları, yol kenarları veya saksılar için gösterişli bir bitkidir.

KAYA BAHÇESİ BİTKİLERİ UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ

Bahçenizde veya projenizde kaya bahçesi bitkileri ve uygulaması isterseniz. İletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bitkiler hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve öneri alabilirsiniz. Aşağıda yapmış olduğumuz örnek çalışmalarımızın resimlerine bakabilirsiniz.

Kaya Bahçesi Bitkileri 3Kaya Bahçesi Bitkileri 2Kaya Bahçesi Bitkileri 4  

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>