Kokulu Çiçekler ve Kokulu Çiçeklerin BakımıYazar
sancak
29 Eylül 18
0
Yorum
Kokulu çiçekler ve bakımı

Gün boyunca ortalama 25.000 defa nefes alıp veririz peki neden aldığımız her nefes mis gibi kokmasın bunun için Kokulu çiçeklerin bakımı yazısını sizler için derledik. Sürekli tekrarladığımız nefes alma işlemi aslında burnumuz havayı akciğerlerimiz için en uygun hale getirirken, çok önemi bir işlevi daha gerçekleştirir. Koku almak… Nefes alırken burundan içeri giren havanın bir kısmı içerdeki bazı özel kemikler sayesinde koku alıcı bölgeye doğru yönlenir.
Bu moleküller burun boşluğumuzun üst bölümünde bulunan hassas bölgeye vararak çeşitli kokuları algılamamızı sağlarlar. Bu harika sistem ile belki de yüzlerce kokuyu birbirinden ayırt ederken, evrenin bize hediye ettiği çiçeklerin kokularını rahatlıkla tanıyabiliriz. Size önereceğimiz bitkiler kokuları kolay ayırt edilebilir olan ve yetiştirdiğiniz ortamda doğal bir tabiat duygusu yaratacak çeşitlerdir. Kokulu çiçekleri farklı peyzaj şirketleri veya botanik seraları aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Çeşitli Kokulu Çiçeklerin Bakımı

Çeşitli kokulu çiçekler arasında Gardenya, Yasemin, Sümbül, Limon, Örümcek zambağını sizler için seçtik ve bakımlarıyla birlikte anlattık

Gardenya / Gardenia

Gardenya çiçeği

Gardenya Çiçeği

Çiçeği önce bembeyaz açar, daha sonra krem rengini alarak koyulaşır. Harika bir kokusu vardır; koyduğunuz mekanın havasını bir anda değiştirir. Çalı şeklinde, koyu yeşil yapraklı, yaz kış yaprak dökmeyen, nemli hava ve esinti seven bir bitkidir. Yılın her mevsiminde çiçek açan bu bitkiyi evde yetiştirmek özen ister. Birkaç saat güneş alması şartıyla gece 12 derecenin altına, gündüz 24 derecenin üstüne çıkmamalıdır. Evde cam önü gibi havadar bir bölümde sağlıklı kalabilir. Bu bitkinin sulamasını dikkatli yapmalısınız.

 

 

Yasemin / Jasminum

Yasemin Çiçeği

Yasemin Çiçeği

Her dem yeşil, sarılıcı bir bitkidir. Sıcaklığa dayanıklıdır. Dalları yeşil ve köşelidir. Yaprakları ise karşılıklı ve sarmal dizilişlidir. Çiçekleri dal ucundadır; göz alıcı beyaz, pembe, sarı çiçeklerini bahar mevsiminde büyüleyici kokusuyla birlikte sunar. Güneşli ve yarı gölgeli alanlara uyum sağlayabilir. Yaz aylarında sık sık su ister. Sık sulandığı dönemlerde suyuna iki haftada bir besin takviyesi koymak gerekir. Kışın ise toprağını nemli tutmanız yeterlidir. Saksıda yetiştiriyorsanız, ilkbaharda saksısını değiştirebilirsiniz.

 

Sümbül / Muscari

Sümbül çiçeği

Sümbül Çiçeği

Rengarenk çiçekleri ile baharı müjdeleyen sümbül zarafetin sembolüdür. Mevsimlik soğanlı bir bitkidir. Soğanı büyüklüğünün en fazla 2.5 katı kadar derinliğe dikmek gerekir. Kolay yetiştirilen sümbül doğrudan güneş ışığı istemez ve hava akımlarından çok etkilenir. Oda sıcaklığında suyu tercih eder. Sulamayı aynı ölçüde ve hep aynı zamanlarda yapmak faydalıdır. Sık sık saksı değiştirmek sümbüller için sakıncalıdır.

Mum çiçeği / Stephanotis

Mum Çiçeği

Mum Çiçeği

Muhteşem kokusuyla aranjmanların vazgeçilmez türüdür. Çiçekleri mumdan yapılmış gibidir, kolay kolay solmaz. Doğrudan güneşi sever ama yine de filtrelenmiş güneş ışığında daha mutlu olur. Dalları fazla uzadığında destek için bir çubuktan yardım alabilirsiniz. İlkbaharın gelmesiyle çiçeklenmeye başlar. Orta nemli yerlerde ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açar. Kış aylarında 7 dereceden daha az sıcaklığa dayanamaz. Toprak nem kaybetmeye başladığı zaman ılık su ile sulamalısınız

Limon / Citrus

Limon

Limon

Ege ve Akdeniz’in vazgeçilmez bitkisidir. Ilıman bölgelerde doğal olarak yetişir. Rüzgar sevmez, sulamaya en çok kurak yaz aylarında ihtiyaç duyar. Yapraklarındaki aromatik koku büyüleyicidir. Beyaz kokulu minik çiçeklerini nisan ayı civarında açar. Bodur türleri dekoratif saksılarda şık bir görüntü sergiler. Bitkiyi korunaklı alanlarda veya balkonunuzun, kış bahçenizin bir köşesinde yetiştirebilirsiniz. Yaz aylarında ise saksısını bahçenizin güneş alan yerlerine taşıyabilirsiniz.

 

 

 

Örümcek zambağı / Hymenocallis

Örümcek Zambağı

Örümcek Zambağı

Soğanlı bir bitkidir. Yaz ortasında açar. Özellikle sabah güneşini ilk alan yerlerde çok hızlı gelişim gösterir. Çoğunlukla saksıda yetiştirilir. Örümceğe benzeyen yapıdaki çiçekleri dolayısıyla bu isimle bilinir. Serin yerleri seven bu kokulu bitkiyi toprağı kurudukça sulamalısınız. Bu bitki kışı iyi ışıklandırılmış, don tehlikesi olmayan yerlerde geçirmeli ve yaprakları solmayacak kadar su verilmelidir. Büyüme esnasında ayda bir gübre vermeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Kokulu bitkileri nasıl yerleştirmeliyiz?

Kokuları hafif olan ve ancak yaklaşınca alınabilen bitkiler daha çok mekanın en sık kullandığımız bölümlerine yerleştirilmelidir. Böylece bitkiden gelen kokuyu kolaylıkla algılayabiliriz. Daha güçlü kokulu çiçekleri ise istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Odaya girdiğinizde hemen burnunuza mis gibi bahar kokusu ulaşacaktır. Yeter ki çiçeklerin kokuları birbiri ile karışmasın. Dokundukça koku veren bitkileri ise onlarla kolay temas edebileceğiniz pencere önü, mutfak masası gibi yerlerde kullanmalısınız. Dokunduğunuzda aldığınız bu kokular ten teması ile sizi çabucak etkileyecektir.

 

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>