Korkuluk YapımıYazar
sancak
29 Eylül 18
0
Yorum
Korkuluk Yapımı Üst Resim

Korkuluk yapımı bahçelerin vazgeçilmez parçalarından biridir. Korkulukların karnı aç kuşları bahçeden uzak tutup tutmadığı hakkında kesin bir kanı olmasa da, dekoratif ve eğlenceli yönüyle bile bahçenizde bulundurmaya değer. Üstelik bahçeniz için bir korkuluk yaparak küçülen kıyafetlerinizi de değerlendirebilirsiniz. Ancak korkuluğunuzun dağınık saçlarını düzenli olarak sulamamız gerektiğini unutmayın. Uzadıkça budayabilir ya da çılgın bir görünüm için uzatabilirsiniz!

Korkuluk Yapımı Aşamaları

1. Sabitleme çubuğunu 180 cm ve 100 cm boyutlarında, ikiye ayıracak şekilde kesin. Çubukları çapraz gelecek şekilde kalın sicim ipiyle bağlayın. Yatay parça korkuluğunuzun omuzlarını oluşturacağı için dikey parçanın üstten 20 cm. kadar altında bir mesafede bağlanmalıdır.

2. Önceden seçtiğiniz kıyafetleri korkuluğunuza giydirin. Kıyafet olarak istediğiniz tarzı seçmekte özgürsünüz. Eğlenceli korkuluğunuzu sıkı bir şekilde toprağa sabitleyin veya geçici olarak üzerinde çalışabileceğiniz uygun bir alana yerleştirin. Daha sonra istediğiniz alana taşıyabilirsiniz.

3. Boyun bölgesine fular ile sıkıca fiyonk yapın ve kiremit saksıyı üst tarafa yerleştirin. Fular ile atılan düğümler saksıyı alttan destekler nitelikte olmalı. Eğer yeterli değilse, üçlü raptiye kullanarak saksıyı çubuğa sabitlemelisiniz.

4. Saksınıza boya ile basit bir yüz çizin. Boya kuruduğunda gübre karışımlı toprağınızı saksının içine doldurun ve toprağı içinde sıkıştırın. Çim tohumlarını toprağın üzerine serpiştirin ve yavaşça sulayın.

5 Korkuluğunuzu kullanacağınız alana taşıyın ve sıkı bir şekilde toprağa saplayın. Sabitlediğiniz noktanın sağlamlığından emin olun. Kısa zaman içinde korkuluğunuzun yeşil saçları büyümeye başlayacaktır.

Korkuluk Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 

1- 280 cm. uzunluğunda sabitleme çubuğu
2 -Kalın sicim
3- Eski bir gömlek veya tişört ve pantolon
4- Geniş bir fular
5- 15 cm. ebadında kiremit saksı
6- 3 adet raptiye
7- Bir miktar gübreli toprak
8- Bir miktar çim tohumu veya sarkıcı bir bitki

Çocukların kişisel gelişiminde rol oynayan en büyük etkenlerden biri olan el işi becerilerine çok önem vermekteyiz. Günümüz şartlarında çocuklarımızın asosyal bir ortamda olduğunu unutmamakla beraber onları toprakla ve doğayla buluşturmanın yollarını sürekli araştırmak ve teşvik etmeyi kendimize görev bilmekteyiz. Bu nedenle siz değerli takipçilerimiz yapılmasını istediğini yada aklınıza gelen fikirleri çekinmeden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayalım en büyük amaçlarımızdan birisinin doğayı ve yeşili seven, koruyan bir gelecek yetiştirmek.

Saman saçlı korkuluk

korkuluk yapımı

Küçük bir elbise dikerek içerisine saman doldurarak ve küçük bir şapkayla dekoratif korkuluk yapabilirsiniz.

Yeşil saçlı korkuluk

Yeşil Saçlı Korkuluk

Dilerseniz korkuluğunuzun saçlarını saman veya mısır kabuğundan da hazırlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>