Peyzaj Nedir? Peyzajın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

peyzaj nedir Ayşe ŞİRİN banner

Peyzaj Nedir? Peyzajın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Peyzaj nedir sorusunun cevabı, Peyzaj aslında dışarı baktığınızda gördüğünüz her şeydir, genelde aklımıza ilk bitkiler gelmektedir lakin banklar, pergolalar, betonarme çalışmaları, spor sahaları ve dahası aklımıza gelmelidir. Daha teknik bir cevap verecek olur isek bir arazide yer alan nehirler, göller ve denizler gibi fiziksel formların, yaşam unsurları olan fauna ve bitki örtüsü, ışık ve hava koşulları gibi daha soyut unsurlarla ve insan etkinlikleri ile uyumlu bir şekilde bir arada olmasına denir.Günümüzde bitkiler ile bahçenizin uyumlu şekilde mimari çizimlerle desteklenerek imar edilmesi ve bahçenizin uzun ömürlü olmasını hedeflemektedir.

Peyzajın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

  • Doğanın içine girmek onu mekanınıza taşımak  peyzajla olur,bize stresten uzak rahatlatıcı bir ortam sağlar.
  • Ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde rehabilite etme özelliği kullanılmaktadır.
  • Aromatik bitkiler peyzaj ile birleştirilerek rahatlatıcı bir ortam oluştulur .
  • Çocukların oynayabileceği ortamların oluşmasına yardımcı olur.
  • Ekosistemin devamlılığı ve sürekliliği baz alınarak canlıların doğal yaşam alanları koruma altına alınır.
  • Doğa sporlarını şehir ortamına getirebilmek peyzaj ile mümkündür.
  • Zamanla betonlaşan alanlarda oksijen üretimi bitmekle beraber peyzaj çalışmalarıyla tekrar oksijen üretilerek şehrin nefes alması sağlanır.
  • Bitkilerle renk etkisi yaratılarak çocuklarda hayal gücü potansiyelini arttırır ve mevsim geçişlerini bu renkler ile anlayabilirler.
  • Bitkilere dokunarak duyularımızın gelişmesine yardımcı olabilir. (Örnek olarak görme engelli birinin bahçesine çokça sayıda lavanta dikerek koku duyusu sayesinde evini ayırt edebilmesi gibi.)
  • Küresel ısınmayı belirli ölçüde geciktirerek heyelan gibi doğal afetlerden bizi korur.
Peyzaj Resim

Tarihte Peyzaj Nedir?

Peyzaj Etimolojik açıdan (ingilizcesi Landscape), literatürde de geniş şekilde yer alıyor. Bugün kullanılan ingilizce ifadenin kökeni olarak kabul edilen ‘Landskift’, ‘Landscipe’ ya da ‘Landscaef’ kelimelerinin ilk kullanımına 5. yüzyıldan sonraki dönemde İngiltere’de rastlanıyor ve o dönemlerde insanların arazi üzerinde duvar ya da çitlere ihtiyaç duymaksızın sınırlandırdığı alanları ifade ediyor. Aynı zamanda bir bölge, nehir yatağı, vadi ya da dağ eteği gibi küçük toplulukların ya da daha sonraki dönemlerde feodal yapıdaki toplulukların yaşadığı doğal bir bölgeyi anlatmak içinde kullanılmıştır.

Peyzaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Peyzaj yaptırmadan önce tam olarak neye ihtiyacınız var,ne görmek ne hissetmek istiyorsunuz bu soruların cevabını bulduktan ve kitap ve internet kaynaklarını karıştırdıktan sonra tavsiye alarak tüm peyzaj işlerinin bir arada yapabilecek bir peyzaj firması bulunmalıdır ,işinizi parçalamayın ve seçimlerinizi bitki ve malzeme gelmeden görüp bizzat kendiniz yapın ve sonrada 1 yıl bakım alacak şekilde anlaşmanızı yapmalısınız. Peyzaj uygulaması videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Resimleri görmek için tıklayınız.
Peyzaj Resim 2
Peyzaj Resim 4
Peyzaj Resim 3
Henüz yorum yok ilk yorum yapan sen ol

Yorum yap