Peyzaj Siteleri

Peyzaj siteleri

Peyzaj Siteleri

Günümüzde peyzaj kelimesini çokça duyulmaya başlanmıştır. Hatta internette de peyzaj siteleri sayısı artmaktadır. Sizde peyzaj kelimesinin ne olduğunu ve peyzaj mimarlığının ne olduğunu bilmiyorsanız onların yaptıkları çalışmaları görmek için peyzaj siteleri sizin için iyi bir kaynaktır. Siz de peyzaj siteleri sayesinde günümüzde peyzaj mimarlığının geldiği son noktayı görebilir peyzaj resimleri ile güzel yapıları görerek dünya da mimarinin geldiği noktayı görebilirsiniz.

Peyzaj Ne Demektir?

Peyzaj kelimesi anlam olarak manzara resimleri demektir. Peyzaj aslında bakıldığı zaman kültürel ve doğal değerlerin bir araya getirildiği projelerdir. Peyzaj kelimesinin bir diğer anlamı da kır resmidir. Günümüzde de peyzaj denildiği zaman aklımıza hemen birbirinden farklı renklerle, bitkilerle doğanın ve ihtiyacımız olan parkların, bahçelerin, yapıların bir araya getirildiği projeler aklımıza gelmektedir.

Peyzaj Mimarlığı Nedir Ne İş Yapar?

Peyzaj mimarlığı bölümü mimarlık fakültesinin bir bölümüdür ve son yıllarda oldukça değer kazanmıştır. Geçmiş yıllarda peyzaj projeleri sadece arazi üzerine planlanıyordu ancak son yıllarda insanlığın yeşile daha çok ihtiyacı olmasından dolayı ve doğayı daha çok korumamız gerektiğinden dolayı bu uygulamalar yapıların çatısına ve otoparklarına kadar yapılmaya başlamıştır. Bu şekilde de hem insanlara yeşiller içerisinde, doğa ile birlikte daha güzel, huzurlu ve mutlu olabilecekleri ortamlar oluşturmak.

Peyzaj mimarları da bu projeleri tasarlayan ve yapan kişilere verilen isimdir. İnsanlar iş hayatına sıkışıp kaldığı için doğa ile baş başa kalamamaktadır ve binaların sayısının artmasından dolayı da doğaya inanılmaz şekilde zarar verilmektedir. Peyzaj mimarları da hem insanlara daha iyi bir ortam sunmaya hem de doğayı korumaya çalışmaktadırlar. Peyzaj uygulamaları sayesinde hem şehirlerin yeşil alanları artmakta hem doğaya daha az zarar verilmekte hem de bu uygulamalar sayesinde, artan yeşil alanlar sayesinde hava temizlenmekte ve havanın oksijen oranı artmaktadır. Peyzaj mimarları hem kamu kuruluşlarında hem de özel sektörlerde iş bulabilmektedirler. Gelecekte daha da değerli meslekler arasında girecek olan peyzaj mimarlığı doğa ile iç içe yaşamamız ve doğayı korumamız için çok gerekli olan bir meslek dalıdır.

Peyzaj Türleri

Pek çok peyzaj türü bulunmaktadır. 6 çeşit peyzaj çeşidi bulunmaktadır. Gökyüzü ve bulut peyzajları, bulutları ve atmosferi betimleyen görsellerdir. Mehtap peyzajları, gece veya gündüz gün batımının resmedildiği peyzajlardır. Deniz peyzajları, balıkların,okyanusların, kıyı manzaralarının betimlendiği resimlerdir. Nehir peyzajları, nehir kıyısı veya nehir çevresinde bulunan bitkilerin resmedildiği bir peyzaj çeşididir. Kent peyzajları, kent görünümlerinin betimlendiği peyzajlardır ve son olarak kuşbakışı peyzajlar hava araçları tarafından çekilen manzara resimlerinin betimlendiği peyzajlardır.

Autocad ve Peyzaj

Günümüzde bilgisayarlar her mesleğin uzmanlarının en iyi şekilde kullanması gereken bir elektronik cihaz haline gelmiştir. AutoCAD programı da genellikle mühendislerin kullandığı bir program olmasına rağmen peyzaj mimarları tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılacak olan projenin planının oluşturulması, matematiksel hesapların yapılması ve projenin önizlemesinin yapılabilmesi için peyzaj mimarlarının da AutoCAD programını iyi bir şekilde bilmeleri gerekmektedir.

 

Henüz yorum yok ilk yorum yapan sen ol

Üzgünüz, Forma yorum yapmak şu anda kapalı.