Peyzaj Uygulama

Peyzaj Uygulama
Peyzaj uygulama hizmeti, Mimarlarımız tarafından çalışma yapılacak projesi çizilmiş alanlarda projeye uygun olarak yapılacak uygulamanın (Örnek bir proje baz alırsak projede dikey bitkilendirme, Zemin çalışması projede var ise Biyolojik Gölet Uygulaması, Deck, pergola ve drenaj uygulaması, mekanik, elektrik, oyun grupları ve daha fazlası bulunabilmektedir) projede belirtildiği şekilde ya da tüm alt kollarının uygulandığı bahçede oluşan yapılanmaya verilen isimdir. Peyzaj uygulama sert , yumuşak olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır.

Uzman mimarlarımız eşliğinde daha önceden çizilmiş olan peyzaj proje tasarım kısmına dahil olan talimatlar birebir uygulanarak projenin tamamlanmasına müteakip bahçenizi tanıyamayacağınızın garantisi tam 42 yıldır müşteri memnuniyetini baz alarak hizmet vermekteyiz.

Peyzaj uygulama aşamaları

 

  • Keşif amaçlı ilk mimarlarından oluşan ekibimiz bahçenizi ziyaret etmektedir.
  • Müşteri istekleri mimarlarımız tarafından not alınır ve kendi görüşlerini sözlü olarak belirtirler.
  • Keşifi yapılan alan harita teknikerlerimiz tarafından ziyaret edilir ve bahçe alanları çıkarılır.
  • Harita ekibinden gelen alan için mimarlarımız bilgisayar ortamında çizim programları aracılığı ile (Autocad, 3DSMax, Photoshop) projelendirilir.
  • Projelendirilen alan İç Mimarımız tarafından gerçeğine yakın şekilde 3 boyutlu görseli çıkarılır ve tarafınıza gösterilir. Çizimleri beğenmeniz durumunda projede belirtilen sert ve yumuşak ekipmanları bahçenize uygulanır.
  • İşlem tamamlanmasına müteakip proje bahçenize uygulanmış mimarlarımız eşliğinde tarafınıza teslim edilmektedir.

Siz değerli müşterilerimiz aşağıda tamamladığımız örnek peyzaj uygulama resimlerine bakabilir bahçenizde kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek istiyorsanız iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilir, mimarlarımızı bahçenize davet edebilirbisiniz.

Peyzaj uygulaması yaptırılırken nelere dikkat edilmeli?

Şirket CEO muz Cem ŞİRİN Peyzaj Uygulama yaptırırken önemli noktaları bu yazıda sizler için paylaştı.

Uygulama evinizin inşaatının başlamasıyla dikkate almanız ve mühendislik ve mimarlık çalışmanızla ilişkili olarak devam ettirmeniz gereken çalışmalardır.bu çalışmalar için izlemeniz gereken yolları sizlere dört alternatifli olarak sunuyorum.

inşaat çalışmalarınızın devamı ve çalışmaların programlı yürümesi için alternatiflerden birini seçerek işe başlamalısınız.tümünün avantaj ve dezavantajları bulunmakta.

Peyzaj uygulama 1. alternatif

Birinci alternatifte düzenler için mimar ile temasa geçersiniz,size sunacağı tekliflerden en çok beğendiğiniz projeyi Autocad ve üç boyutlu olarak hazırlatır düzenleme tamamlanmadan önce son halini görür onay verdikten sonra ,bitki alımını ve düzenlemeyi ekibi varsa mimara veya onun yapacağı danışmanlıkla önerdiği farklı bir fidanlığa yaptırabilirsiniz.

Bu alternatifte düzenleme yapılacak alanda, mimar projeyi inşaat mühendisi veya genel proje sorumlusu olan mimarla paylaşır havuzun yerinden duvarın yapımından tutun aydınlatmadan bitkilendirmeye kadar sizlere destek olur.

Siz daha yolun başındayken binanızı bahçenizi yollarınızın görüntülerini bilgisayar ortamında hazırlar sizi ekranda 3 boyutlu olarak daha bitmeden bahçenizde dolaştırır fikirlerinizin şekillenmesine yardım eder siz onay verirsiniz ve düzenleme başlar,bu tip mimarların genellikle kendilerine ait fidanlıkları yoktur,farklı fidanlıklar ile çalışır,fidanlıklardaki bitki çeşitlerine göre değil o tasarım için özel projeler çizer ve yine alt ekipleri veya anlaştıkları fidanlıklar tarafından düzenlemelerini gerçekleştirir.Bu tip projelerin hayata geçirilip uygulamaya alınması proje erken başladığı için düzenlemenizin bitimine kadar devam eder.

Mimara anlaşmanıza göre Proje çizimi için ayrı, çizim sonrası uygulama kontrolü için ayrı bir bedel ödersiniz uygulama için istenen rakamı,yapılacak işe göre iş bedeli üzerinden ödeyebilir veya komisyonla çalışmıyorlarsa baştan bir rakam belirlenerek anlaşma yapabilirsiniz.

Avantajları, gerçekten yaratıcı bir mimar bulduysanız,rahatlıkla o alana en uygun bitkileri sınırlama olmadan seçer altyapı ve varsa su alanlarını oluşturur,taşeron seçilen firmanın uygulamasını takip eder ve ortaya çok güzel her şeyin birbiriyle uyumlu olduğu çok iyi bir çalışma çıkar.

Seçtiğiniz mimarın tecrübesi,daha önce yaptığı çalışmaların görülmesi çok önem taşımaktadır ,ülkemizde uygulamacı mimardan çok çizim yapan mimar sayısı daha fazla bu sebeple referans yerler görülmeli ,mimarın çalıştığı fidanlıklara gidilmeli bitki kalitesine bakılmalı,bitki kalitesinden hiç anlamasanız da, size aynı bitkinin birinci ve ikinci kalitesinin ve yine aynı bitkilerin farklı boylarda olanının gösterilmesini istemeli ve fiyatları karşılaştırılmalı ve bu konuda mimar sizi aydınlatmalı, neye ,ne için fiyat farkını verdiğinizi anlamalısınız.

Dezavantajlar Proje çizimi konusunda güçlü olan mimarların en büyük problemi işi götürecek güvenilir bir uygulamacı firmanın olmaması veya olup ta yetersizliğidir. Projeyi nedenli beğenirseniz beğenin uygulamayı kimin yapacağı seçtiğiniz bitkilerin kalitesi de proje çizimi kadar önemlidir, daha yolun başında mutlaka o şirket veya taşeronlarının kim olabileceğini öğrenmeli ve düzenleme yaptıkları yerlerden birkaçını görmelisiniz,siz dünyanın en iyi projesini çizdirtseniz de seçilen bitkiler ve uygulama kötü ise sonuç ta kötü olur, unutmayın peyzaj tasarım ve uygulaması bir ekip çalışmasıdır.

Mimarınızdan Bitki seçimi sırasında sizleri tek bir fidanlığa bağlı kalmadan,farklı fidanlıklarda göstermelerini istemelisiniz.Birkaç fidanlık gördüğünüzde de listedeki bitkileri karşılaştırma şansınız daha çok artacaktır.bitki kalitesine çok dikkat etmelisiniz.Uygulamadaki ekip mimarın kendi ekibi değilse taşeron kullanıyorsa,düzenleme anında işin başından gözünüzü ayırmamalısınız,ekip ve mimar uyumu da çok önemlidir.ekip başı verilen işi çok iyi kavramalı mimarı anlamalı hızlı ve düzenli bir iş gerçekleştirmelidir.bu tür işlerde genellikle iş bitimine kadar farklı insanlar çalışma yaparlar ve neredeyse her gelen diğerinin işini bozar.

İkinci dezavantaj ise, Mimarın yaratıcı çizimler yapamaması bitki dikim,altyapı tecrübesinin bulunmaması,çizenin ayrı uygulayanın ayrı olması kopukluk ve uyumsuzluğa da neden olmakta güzel bir çalışma çıkartayım derken sonuçolumsuz sonuçlanmaktadır.

Problemler anında mimar uygulamacıyı uygulamacı mimarı suçlayacaktır.Sonuçta da siz ortada kalacaksınızdır.Bakım ve garantiden hiç bahsetmiyorum bile.

Peyzaj uygulama 2. alternatif

İkinci alternatifte bünyesinde peyzaj mimarı hatta ayrıca mimar bulunduran fidanlıklarla çalışabilir çiziminden dikimine kadar tüm çalışmaları onlarla gerçekleştirebilirsiniz.

En sağlıklı olarak izlemeniz gereken yolun bu olduğunu düşünmekteyim.Şimdi size nedenleri anlatalım.

Öncelikle size mazeret üretemeyecek tüm sorumluğu verebileceğiniz kurumsal bir kimliğin karşınızda bulunması büyük bir avantajdır.Projede içinize sinene kadar değişiklikler yaptırtabilirsiniz.

Projelendirme ücreti aynı firma size bitki satacağı için ya daha az olacak ya da düzenlemeyi aynı firmaya yaptırttığınız için anlaşmanıza bağlı olarak ya yarı bedel ödeyecek ya da hiçbir bedel ödemeyeceksiniz veya sizden bedel almayacaklar ama tüm masraflarını da bikri fiyatı içine sokacaklardır.

Satın alınan tüm bitkilere garanti şartı koydurtma şansınız ,şatış sonrası bakım desteği daha kolay olacaktır.

Bu da ciddi bir avantajdır. Kime ne iş yaptırırsanız yaptırın bitkiler için mutlaka garanti şartı koydurun ve bu işin olmazsa olmazı olsun.

Aynı çatı altında çalışan mimar ve ekip birbirini çok iyi tanımakta , ekip mimarın çizdiği projeyi rahatlıkla değerlendirip okumakta iş dengeli ve hızlı olarak yürümektedir,işini bilen ekip ki ekip aynı kişilerden oluşmakta , düzenleme sonrası olabilecek birçok değişikliği de mekanı tanıdıkları için kopukluklar en az seviyede olarak çok hızlı gerçekleştirebilmektedir.

Projeyi çizen mimarın fidanlıkta çok fazla çeşit bulunmaması halinde yaratıcılığından çok ticari kaygı ile eldeki malı tüketme düşüncesi ile yapılan projeler ise yaratıcılıktan uzak olması ciddi bir dezavantaj haline dönüşebilir.

İkinci dezavantaj ise işin tüm sorumluluğunu verdiğiniz firmalar detaylı proje çizseler bile bina yerleşimi tamamlanmış sert zemini çözülmüş inşaatları tamamlanmış mekanları tercih ederler,onlar altyapı ve bitkilendirmeyi geniş kadroları olmalarından dolayı çabuk yapıp değer bir projeye geçmek zorundadırlar.

Proje de kendi ellerinden çıktığından daha çabuk hareket etmek isterler ve ederlerde.genelde 3 boyutlu ve detay projeleri hazırlamaktan kaçınırlar veya zaten bazı fidanlıkların da böyle bir çizim programları yoktur.

Dikkat edilmesi gereken Kısa sürede hızlı iş yapmak istediklerinden alt yapı tesisini aceleye getirebilirler,bu esnada mutlak kontrölü elde tutmalısınız ve alt yapıyı tam hazırlattırmadan üste geçmemelisiniz.

Bitki listelerini bitkileri de görerek incelemelisiniz başka fidanlıklardaki bitki kalitesiyle karşılaştırmalısınız.

Daha önce de belirttiğim gibi mimari çalışma ve düzenleme işi oldukça zor ve sonuç alması uzun vadede gerçekleşebilecek bir çalışmadır, beklemeyi bilmelisiniz ,bunu bir zaman kaybı gibi görmemelisiniz,aceleniz olsa da sadece kağıt üzeri çizimlerle yetinmek zorundasınız.proje çalışmalarının sonlanmasını bekleyin.

Peyzaj uygulama 3. alternatif

Üçüncü alternatifte, bitkileri fidanlıklardan, üreticilerden bahçıvanla birlikte temin eder o ve siz doğaçlama bir yerleştirme planı çizer nerede ne görmek isterseniz kağıt üzerinde yerleştirir, dikimi de ona yaptırabilirsiniz.

Dezavantajlar,bahçıvanlarla çalışabilirsiniz ama ihtiyaçlarınızı karşılamakta yetersiz kalacakları için işin içine yine girmek zorunda kalacaksınız ilk başta ucuz görülen tutar yapmak zorunda olduğunuz düzeltmeler sonucu size daha da pahalıya gelecektir.çok zaman harcayacak az başarı elde edeceksiniz.bu tip seçimleri yaparlardansanız beklentilerinizi düşük tutmak düşüncesine sahip olmalısınız.

Peyzaj uygulama 4. alternatif

dördüncü alternatifte bitkileri devlet fidanlıklarından,dolgu toprağını inşaat alanlarının size göre temiz dolgularından temin eder,piyasadan bulacağınız işçilerle uygulamayı kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Hatta ben bu işi iyi ki kendim yapmışım onlardan bile daha iyi oldu da diyebilirsiniz. Avantaj ,Kısa süreli mutluluk.

Dezavantajlar, her attığınız adımda size ilk başta ucuz gelen işler daha sonra size yol su ve elektrik olarak geri dönecektir.

Tabi burada ne beklediğiniz önemli ucuza çözeyim daha sonra bir daha yaparım diyorsanız . amacınız biraz yeşilli,çim yerine yeşil bir örtü bitkileri de bahçeye her yere dağıtarak dikebilirim diyorsanız,bahçenizdeki su birikmesinde oluşan çamur size doğallığı hatırlatıyorsa siz zaten mimar,firma aramayın,herhangi bir Mehmet efendi de bu işi iyi kötü çözer,merak etmeyin.

Yapılan işin kalitesi kendini özellikle yaz ayı geldiğinde belli eder.sonunda sıkıntılar meydana geldiğinde aradan aylar geçtiğinden de işi yaptırdığınız firmaya problemler halinde geri döndüğünüzde de size bir çok bahane üretebilir zaten ödemenizi de yapmışsınızdır siz sizle baş başa kalırsınız.

Unutmayın ki dünyanın en güzel bahçesini yapsanız da bakım yaptırtmıyor sanız tüm yatırım boşa gidecektir.

Daha işe başlamadık bile bakın önünüze neler çıktı ve daha nelerle karşılaşacaksınız.

Sonuç

Tüm alternatifler önünüzde bunlardan size en uygununu seçeceksiniz,size tavsiyem; içinde alabileceğiniz tüm hizmetleri size sağlayabilecek kurumsal kimlikli bir firmayla çalışın,neye ne için ödeme yaptığınıza dikkat edin.

Projesiz sözleşmesiz iş yaptırmayın,sözleşmeye sizi güvence altına alacak şartlar koydurun,süre belirleyin,satış sonrası verilen tüm hizmetler için en az bir yıl garanti isteyin ve bunu belgelettirin(piyasadaki her şeyin garantisi varken bitkiler için neden olmasın?

Ödenen rakamlar bitkiler için büyük olduğundan kendinizi garanti altına almalısınız ),bakım anlaşması isteyin en az bir-iki ay bedelsiz sonraki aylar bedelli olacak bakım anlaşması imzalayın ve ödemeleri detaylarıyle yazdırın.

Baştan tüm detayları yazmak ve anlaşmayı gerçekleştirmek size sonra yaşayabileceğiniz yoğun sıkıntıların bir çoğunun önüne geçecektir.yanlış iş yaptığınızda ödediğiniz milyarlarca parayı bir kenara bırakın bahçe geriye dönülüp söküldüğünde ki kaybınız moral bozukluğunu hiçbir maddi tazminat karşılayacaktır.

Size ilerde sözleşme taslakları hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Alternatiflerden hangisini seçerseniz seçin düzenletme çalışmalarına başlamadan evvel ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemek.

Dolaşın, eş dost bahçesinde beğendiklerinizi not alın,bahçe yollarını,kullanılan malzeme yapısını,bitki türlerini, havuzu,kaya bahçelerine bakın her şeyin size hazır olarak gelmesini beklemeyin siz de dersinizi çalışın ödevinizi yapın.

Bitki isimleri bilmiyorsanız resimlerini çekin veya satılan bahçe kitaplarından isimlerini öğrenin,yapılmış bahçe örneklerine göz gezdirin.çünkü
Neyi istiyorum kadar neyi istemediğiniz de çok önemlidir,öncelikleriniz nelerdir?havuz mu,köpek kulübesi mi,biyolojik havuzu mu?, gölgemi?, geniş boş bir çim alanımı?, bol çiçek mi?, bol ışık mı?, kameriye mi?, süs havuzu mu?, sebze bahçesi mi?, yemek alanı,hamak , gizli bir bahçe yerimi gibi,sizi en çok bahçede ne mutlu ederin cevaplarını arayın.

Sorulması ve öğrenilmesi gereken ne çok soru var değil mi?Soru sayısı nedenli artar ve cevapları nedenli sağlıklı bulunabilirse doğru yoldayız demektir.

Heyecanlanmanızı istiyorum sonunda güzel bir çalışma çıkmalı emeğin karşılığı alınmalı.Bitki ve malzeme seçimi yapılırken dikkat etmeniz gereken bina ve bahçenin sizin isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza ve özellikle de zevkinize göre şekillenmesi olmalıdır.

Unutmayın eviniz sizin mabediniz,kaleniz, şimdi sınırları bahçenizle genişleteceksiniz , şimdi daha da dikkat etmeli mabedinize daha da özen göstermelisiniz.Eliniz dolu dolu giderseniz karşı tarafı da daha çok zorlamış olur daha kaliteli iş çıkarırsınız.

Teras Peyzaj uygulamaları tahmin ettiğinizden de zor tamamıyla yaratıcılığa dayanan çok uzun soluklu bir çalışmadır.

Çalışmanın projelendirme safhası ayrı, müşteri istek ve inşaat değişikliklerine göre revizesi ayrı ,uygulaması ayrı çalışma ister bu sebeple elinize gelen detaylı bir proje için çok emek sarfedilir ve proje hazırlamak çok zaman alır.

Bazen ve çoğu müşteri de işi sona bıraktığı veya bu konuyu önemsemedikleri için hep de acele ederler ve mimarlardan 2-3 gün içinde proje isterler,proje çok kısa bir sürede hazırlansa bile böyle zorlama projelerde sağlıklı sonuç almak çok zor olacaktır, ancak müşteri kaybetme kaygısı birçok mimarın ve fidanlığın korkulu rüyasıdır, gece gündüz işi yetiştirmeye çalışırlar ama iyi bir sonuç da çıkmaz,hele uygulamada da hatalar sıkça ortaya çıkar.

Bu konuları bu denli detaylı anlatma nedenim tasarım ve uygulamasının kolay bir iş olmadığıdır ,bu sebeple mimarın emeğine değer verilmeli ,dikkate alınmalıdır.

Düzenleme konularındaki Başarısızlıkların nedenlerinden biri de mimarlar tarafından acele çizilen şişirme projeler ve uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Okullardan mezun olup stajlarını iyi değerlendiren az da olsa pratik bilgiye sahip başarılı mimar bulmak günümüzde nerdeyse imkansız hale gelmiştir.

Öğrencilerin aldığı eğitim ağırlıklı olarak teoriye dayanmaktadır ve projedeki kullandıkları bitkileri sadece kataloglardan, kitaplardan görmektedirler ve kendilerini yetiştiremeden piyasaya girmekte ve yanlış uygulamalar yapmaktadırlar.

Halbuki bu meslek bir maratondur sabır, sevgi, gayret, sahiplenmek ister.

Peyzaj Uygulama Resimleri

Peyzaj uygulama 1
Peyzaj uygulama 2
Peyzaj uygulama 3