Yeşil Çatı Uygulamaları

Yeşil Çatı Nedir?
Yeşil Çatı isteğe bağlı olarak alçak veya kalın hafifletilmiş toprak kullanılarak bitkilendirilmiş bir çatıdır. Genellikle bina çatıları, pergola çatıları ve otopark çatıları bu yöntemle bitkilendirilmektedir. Çatıların daha estetik görünüme sahip olması hedeflenmekle beraber doğaya artı değer katmaktadır. Günümüz şehirleşmesinde beton olan her alanı yeşille buluşturan cem botanik görüntü kirliliğini yeşil çatı uygulamaları ile çözmektedir. Üst kattan bakan bir bina sakini beton alan yerine yeşil yer örtüsü ve bitkiyle karşılaşmakta ve kendini daha huzurlu bir alanda bulması sağlanmaktadır.

Yeşil Çatıların Faydaları

 1. Yağmur Suyu Yönetimi Tasarımı sayesinde, bazı durumlarda %90?a kadar su tutabilir, bu yüzden yağmur suyunu ciddi biçimde tutarak ani su taşkınları riski azaltmakta önemli bir rol oynar.
 2. izolasyon ve drenaj sistemi üzerine inşaa edilen yeşil çatı çok uzun yıllar düşük bakımla canlılığını korumaktadır.
 3. Çevre Kirliliğini Önler Bitkilendirme ve bitkiler tozu ve havadaki ve sudaki kirliliği filtreler, böylece nehirlere ulaşan kimyasal ve kirletici miktarını azaltır.
 4. Şehirleşmenin ısısını hafifletir (Ada Etkisi) şehir merkezlerinin sıcaklığının, şehri çevreleyen kırsal alanlardan daha yüksek olduğu bilinir. Bunun birkaç nedeni vardır, bunların çoğu belirgin bir ısının ve beton, asfalt ve geleneksel membranlı çatılar gibi şehir yüzeylerinin su ya da hava geçirmez doğasının sonucudur. Bu yapı sıcaklık değişimlerinin etkisini azaltmaya yardımcı olur, böylece termal gerilimi azaltarak yaz aylarında bina içi ısısının düşmesine ,kış aylarında ise ısının ortamdan uzaklaşmasına engel olur .

Yeşil Çatı Türleri ve Terminoloji

 1. Ekstensif Yeşil Çatı (ince toprak kullanılan ve az yoğun bitkili çatılar)
  Karakteristikler;
  Ekstensif yeşil çatılar; Yeşil çatılarda en çok kullanılan uygulama çeşittir. Bir Ekstensif çatı tipik olarak 50 mm ila 200 mm derinliğinde sığ bir toprak katmanı ve susuzluğa dayanıklı, dirençli bitkilerden oluşur. Aynı zamanda çimenlik çatı veya dam koruğu çatısı olarak da adlandırılır.
  Bakım;
  Bakım konusuna gelince yoğun bir Yeşil Çatının geleneksel bir bahçe ile karşılaştırıldığında daha az seviyede bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır.
 2.  İntensif Yeşil Çatı(kalın toprak kullanılan ve yoğun bitkili çatılar)Karakteristikler; İntensif yeşil çatılar tipik olarak 200 mm ila 1500 mm derinliğinde, derin bir toprak katmanından oluşur. Bu toprak katmanı sayesinde bitkilendirme için daha fazla seçenek mevcuttur. Çatı geleneksel bir bahçe alanı görüntüsüne çok benzer ve ağaçlar, çimenlikler, çiçekler ve araç / yürüyüş yolları içerecek şekilde peyzaj yapılabilir..

Yeşil Çatı Bakımı
Ekstensif çatılar nispeten kendi kendine yeten ve yayalar tarafından üzerlerinde gezilmek üzere tasarlanmamış ve bu amaçla yapılmamışlardır. Bu yüzden bu tür çatılara erişim sınırlı olmalıdır.. Yeşillendirme bu husus akılda tutularak yapılmalıdır. Bakım konusuna gelince yoğun bir Yeşil Çatının geleneksel bir bahçe ile aynı seviyede bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır. .

yeşil çatı uygulaması 1
yeşil çatı uygulaması 2
yeşil çatı uygulaması 3