Teraryum Nedir? Teraryum YapımıYazar
sancak
01 Ekim 18
0
Yorum
Teraryum nedir? Teraryum yapımı

Teraryum nedir sorunun cevabı Türkçe’de anlamı cam bahçe yapımı olan cam fanus içerisine küçük bitki ve küçük objelerin çubuk yardımıyla bitkilerin toprağa dikilmesi ve objeler ile desen verilmesi sonucu meydana gelen dekoratif amaçlı kullanılan cam fanus içindeki bahçelere teraryum denir.

teraryum yapımı İngilizce olan Terrarium kelimesi 2 kelimenin birleşmesiyle meydana gelmiş bir kelimedir Terra “toprak” ve Aquarium “akvaryum”. Mevsim yüzünü kışa çevirirken, çocuklar için de açık havadan eve girme vakti geldi! Fakat soğuk günlerde de onların doğayla iç içe olmalarını, el becerilerini geliştirirken eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacak bir aktivite bulabilirsiniz. Hadi birlikte teraryum  yapmaya ne dersiniz?

Teraryum son yıllarda özellikle şehir hayatında doğal yaşama ilgi duyanların fazlasıyla tercih ettiği bitki çalışmaları. Her mevsim yaşayan, canlılığını ve renkliliğini koruyan bu bahçelerin yapımı son derece pratik. Üstelik bu sırada çocukları da işleme dahil ederek aile üyelerinin hoşça vakit geçirmesi mümkün.
Özellikle hafta sonlarınıza renk katacak cam bahçe yapımını sizler için derledik! Ufaklıklar hem toprakla oynamayı çok sever hem de kendi emekleriyle ortaya yeni bir şeyler çıktığını görmek onların merak duygusunu güçlendirir. Teraryum aynı anda çocuklar için sınırsız bir oyun alanı yaratabilir. İhtiyacınız olan şey, istediğiniz büyüklükte bir cam kap, birkaç sukulent bitkisi, biraz çakıl taşı, mangal kömürü tozu ve nemli toprak. Malzemeleri temin edip, çocuklarınız için de uygun bir çalışma ortamı hazırladığınızda, eğlence başlamış demektir!

Teraryum Yapımı

  1. Seçtiğiniz cam kabı (vazo, fanus, kavanoz v.s.) çok iyi temizleyip, kurulayın.
  2. Daha sonra drenaj için çocuklarınızın eline birkaç çakıl taşı verip, şişeye yerleştirmelerini isteyin.
  3. Şimdi sıra sizde! Drenaj tabakasının üstüne dikilecek bitkilerin fazla sulamayla köklerinin çürümemesi için mangal kömürü tozunu 1 – 2 cm yüksekliğinde yayarak serin.Teraryum
  4. Nemli bir toprağı çocuğunuzun önüne koyup, elleriyle com kabın içine toprağı yayması için yönlendirin.
  5. Teraryum için dikilecek bitkiyi saksısından çıkarın, köklerinin etrafındaki fazla toprağı elinizle alın ve kökü küçültüp, elinizle sıkarken kökü silindir şekline getirin. Bitkiyi dikeceğiniz alanı belirledikten sonra buraya kaşık yardımıyla çukur açın.
  6. Sıra geldi en keyifli kısma. Çocukların eline iki küçük çubuk verip, şişenin içine konulan bitkiyi çukura yerleştirmelerini isteyin. Böylece bitkiyi şişenin içinde dik tutup, tam olarak yerleşmelerini sağlarken hem sabırlı olmayı öğrenecek hem de el becerilerini geliştirebilecekler.
  7. Şişenin içine yerleştirilecek bitkiler tamamlandığında, ince uçlu bir sulama kabıyla şişe ağzının etrafına suyu verin, su yayılarak alta inecektir.
  8. Suyun drenaj seviyesinin 1 – 2 cm üstüne çıkması sulamanın yeterli olduğunu gösterecektir. İsterseniz şişenin ağzını kapatıp uzun bir süre bitkiyi sulamadan idare edebilirsiniz; ancak şişe ağzını iki üç günde bir açıp bitkileri havalandırmak, oluşabilecek mantar hastalıklarının önüne geçecektir. Üstelik cam bahçe sorumluluğunu çocuğunuza verip, bu açma ve kapama işlemini ona bırakmak, kendisi için de güzel bir deneyim olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri tamamlamanıza müteakip çocuğunuzla hem eğlenmiş aynı zamanda çok güzel görüntüye sahip bir teraryum sahipi olmuş olacaksınız.

Teraryum Resimleri

Teraryum Yapan Çocuklar

 

Yorum Yazın

XHTML: Bu etiketleri yorumlarda kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>